eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPrognoza Deutsche Bank na 2012 rok

Prognoza Deutsche Bank na 2012 rok

2012-01-19 10:24

W 2012 roku możemy być świadkami punktu zwrotnego w europejskim kryzysie zadłużenia. Grecja odejdzie w cień Włoch i Francji, które cały świat będzie obserwował z zapartym tchem. W Stanach Zjednoczonych czekają nas wybory prezydenckie i parlamentarne, które mogą odmienić amerykańską politykę.

Przeczytaj także: Gospodarka UE potrzebuje silnego przemysłu

Chiński juan zacznie silniej wypierać dolara i euro ze skarbców banków centralnych. W burzliwych czasach rozsądni inwestorzy mogą wiele zyskać – wynika z publikacji „The Markets in 2012. Foresight with insight” - prognoz na 2012 rok opracowanych przez analityków Deutsche Bank Corporate & Investment Bank.

Ostatnie wydarzenia w Grecji i we Włoszech powinny doprowadzić do wzmożenia reform w krajach południowej Europy, a co za tym idzie do stabilizacji i wzmocnienia tego regionu – przekonują ekonomiści Deutsche Bank w oficjalnej prognozie na 2012 rok. Zmiany wprowadzone w Grecji powinny sprawić, że przestanie ona już być w centrum światowej uwagi. Jej miejsce zajmą Włochy. Kraj stoi przed poważnymi wyzwaniami i to z tej strony inwestorzy będą spodziewać się największego zagrożenia.

"Naszym zdaniem kraj jest wypłacalny: Włochy mają znaczący potencjał gospodarczy, niskie zadłużenie prywatnego sektora, najwyższy wśród krajów G7 poziom zamożności gospodarstw domowych (household wealth) oraz historię zasadniczych nadwyżek budżetowych w ciągu ostatniego dziesięciolecia. Największym wyzwaniem prawdopodobnie będzie zdolność polityków do przeprowadzenia reform stymulujących wzrost, które pozwolą wyzwolić potencjał Włoch. Wydaje nam się, że niedawne zmiany w rządzie prowadzą we właściwym kierunku" – twierdzi David Folkerts-Landau, Global Head of Research Deutsche Bank.

Analitycy bankowości inwestycyjnej Deutsche Bank z nadzieją patrzą na pozytywne reformy w Hiszpanii i Irlandii, której udało się podwoić nadwyżkę w handlu międzynarodowym od 2008 roku. Dobre wyniki irlandzkiego eksportu zniwelowały straty spowodowane osłabieniem wewnętrznego rynku.

Oprócz Włoch, w centrum zainteresowania w 2012 roku znajdzie się Francja. Nadchodzące wybory prezydenckie (wiosną) i parlamentarne (latem) oraz niepewność związana z utrzymaniem ratingu AAA sprawią, że inwestorzy będą wnikliwie śledzić wydarzenia w tym kraju. Zdaniem ekonomistów Deutsche Bank, mimo niedawnych zapewnień rządu w Paryżu o dodatkowych cięciach wydatków, potrzeba będzie więcej środków fiskalnych, aby uniknąć obniżenia ratingu, zwłaszcza, że wzrost gospodarczy w 2012 roku będzie najprawdopodobniej słaby.

"Gospodarka strefy euro wchodzi w recesję, która w najlepszym wypadku będzie łagodna i potrwa tylko parę kwartałów, chociaż jest wiele zagrożeń, które mogą ją pogłębić. Wprowadzane programy oszczędnościowe i reformy są potrzebne by gospodarki krajów peryferyjnych odzyskały zaufanie rynków i konkurencyjność, jednak będą one miały negatywny wpływ na tempo wzrostu gospodarczego. Wzrost ucierpi dodatkowo w wyniku przyspieszenia delewarowania banków, jakich będzie wymagał w 2012 roku pakiet nowych przepisów prawa unijnego znany jako „Bazylea III” – pisze David Folkerts-Landau.

Strefa euro – „na zero”, USA przyspieszą

Ekonomiści Deutsche Bank spodziewają się spadku tempa wzrostu gospodarczego strefy euro do 0,4 proc. w 2012 roku wobec 1,5 proc. w 2011 roku. Na szczęście wydaje się, że gospodarka Stanów Zjednoczonych wolno odbija się od dna po zaskakująco słabej pierwszej połowie 2011 roku. Ekonomiści Deutsche Bank spodziewają się dalszego umocnienia pozytywnych trendów w konsumpcji i inwestycjach przedsiębiorstw. Zwłaszcza, że Fed wyraża przekonanie o utrzymaniu stóp procentowych na poziomie zbliżonym do zera co najmniej do połowy 2013 roku. Dlatego Deutsche Bank podniósł prognozę dla wzrostu w USA do 1,8 proc. w 2011 oraz 2,3 proc. w 2012 roku.

Zdaniem ekspertów Deutsche Bank największym zagrożeniem dla wzrostu w Stanach Zjednoczonych jest ryzyko fiaska przeprowadzenia w Kongresie zmian zmniejszających krótkoterminowy oraz, co ważniejsze, długoterminowy deficyt budżetowy. Jeśli to się nie uda, może dojść do obniżki ratingów kredytowych USA.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: