eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek walut i towarów w 2011 roku

Rynek walut i towarów w 2011 roku

2012-01-18 12:21

Przeczytaj także: Rynek surowców reaguje na kurs dolara


W styczniu cena funta miedzi osiągnęła swój szczyt na poziomie 4,6264 USD. Przyczyną wzrostowego ruchu była powódź w Australii, która jest jednym z największych wydobywców miedzi na świecie. Jednak już w lutym i marcu wizja spowolnienia gospodarczego Państwa Środka, które jest największym nabywcą miedzi na świecie, spowodowała jej przecenę. W całym I kwartale 2011 r. cena funta miedzi zniżkowała o prawie 14 proc.

Pomimo, iż w całym 2011 roku korelacja między rynkiem eurodolara oraz złota znajdowała się na relatywnie niższym poziomie w stosunku do innych surowców, to w I kwartale cena uncji złota była dość silnie i dodatnio skorelowana z kursem pary euro-dolar. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2012 roku rynek euro-dolara zyskał ponad 6,7 proc. W tym samym czasie cena uncji złota wzrosła 140 dolarów (ponad 10,7 proc.) od kwartalnego minimum na poziomie 1308 USD, które zostało utworzone pod koniec lutowego 2012 roku.

II i III kwartał

II kwartał 2011 roku należał do Grecji, której dług publiczny wyniósł ponad 140 proc. Zapowiedzi radykalnych cięć, obawy o rozlanie się kryzysu niewypłacalności na inne kraje strefy euro i wizja głębokiego kryzysu skierowała rynki ropy, złota i miedzi na południe.

Cena baryłki ropy spadła w II kwartale 2011 r. do poziomu 102,27 USD. Cena funta miedzi utworzyła w analogicznym czasie lokalne minimum na poziomie 3,8489 USD.

W pierwszym tygodniu sierpnia agencja Standard & Poor’s obniżyła po raz pierwszy w historii rating wiarygodności kredytowej Stanów Zjednoczonych z AAA do AA+ z perspektywą negatywną. Inwestorzy zaczęli przenosić swoje środki do bezpiecznych aktywów. Za takie w przypadku pogorszenia globalnych nastrojów uważa się powszechnie złoto, którego cena jednej uncji w III kwartale, wzrosła ponad 400 dolarów osiągając szczyt na poziomie 1920 USD. Była to też reakcja na deprecjację dolara, który zawsze był silnie skorelowany z rynkiem złota.

Spadki nadal były widoczne na rynku ropy oraz miedzi, ponieważ inwestorzy obawiali się spadku popytu na te surowce, ze względu europejski kryzys zaufania. Cena baryłki ropy osiągnęła minimum na poziomie 100,6 USD. Funt miedzi kosztował 3,103 USD.

Pomimo, iż w całym II kwartale 2011 r. na rynku surowcowym dominowały spadki, to towarzyszyła temu również duża zmienność związana ze strachem inwestorów obawiających się o rozwój sytuacji w strefie euro. Każda plotka związana z tematem zadłużenia potrafiła wywołać chaos na rynku. W II i III kwartale wartości indeksów PMI w USA oraz strefie euro znajdowały się na coraz niższych poziomach co pokazywało jak sytuację makroekonomiczną odbierają producenci.

IV kwartał

W ostatnim kwartale 2011 r. w strefie euro pojawiły się kolejne pomysły dotyczące zażegnania kryzysu zadłużenia. Sentyment inwestorów poprawił się i zaczęto wierzyć w poprawę sytuacji makroekonomicznej na Starym Kontynencie (potwierdzają to odczyty PMI dla przemysłu w USA i strefie euro za grudzień, którego wartość znalazła się na tym samym poziomie, co miesiąc wcześniej).

Taki obrót sprawy pozwolił na wzrosty cen baryłki ropy oraz funta miedzi. Na koniec roku cena baryłki ropy kosztowała ok. 107,41 USD, a funt miedzi ok. 3,4281 USD. Awersja do ryzyka pozostawała nadal wysoka, stąd inwestorzy wyprzedawali euro, co przyczyniło się do umocnienia dolara. W odpowiedzi, cena uncji złota straciła w ciągu kwartału ok. 60 dolarów i na koniec roku kosztowała ok. 1562,7 USD.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 6

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: