Kondycja przedsiębiorstw - IV kw. 2011 i prognoza I kw. 2012
2012-01-20 11:24
Przeczytaj także: Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw III kw. 2011
6. Kontynuowany jest proces spadku zainteresowania przedsiębiorstw zwiększaniem zadłużenia z tytułu kredytu bankowego. Zwłaszcza w sektorze MSP, gdzie odsetek firm redukujących długi wobec banków osiągnął swoje historyczne minimum. Jednocześnie relatywnie wysoki, mimo spadku, pozostaje odsetek kredytobiorców niezgłaszających problemów z pozyskaniem kredytu (ale wśród niewielkiej liczby firm, które o kredyt aplikują). Spadek popytu na kredyt wynika zarówno z mniejszej aktywności inwestycyjnej, jak i utrzymującego się wysokiego odsetka firm finansujących inwestycje ze środków własnych (obecnie prawie połowa projektów badanej próbie finansowanych jest w ten sposób), na co pozwalają zarówno znaczne środki finansowe zgromadzone na rachunkach bankowych, jak i niewielkie co do skali nakłady inwestycyjne. Przedsiębiorstwa wykorzystują kredyt głównie po to, żeby finansować kapitał obrotowy i zapasy.
7. W IV kw. ub. r. poprawiła się zdolność do spłaty zobowiązań wobec banku oraz terminowość obsługi zobowiązań handlowych. W efekcie ankietowani lepiej ocenili również swoją ogólną płynność. Taką poprawę zanotowało również budownictwo, choć sekcja ta nadal ocenia swoją zdolność płatniczą jako niską, zwłaszcza w odniesieniu do terminowości regulowania zobowiązań handlowych. Poprawa zdolności płatniczej stanowiła jedną z ważnych składowych pozytywnej oceny kondycji w sektorze przedsiębiorstw. Problem zatorów płatniczych nie jest obecnie wymieniany jako najpoważniejsza bariera rozwoju, ale dotyka częściej sektora MSP niż dużych przedsiębiorstw, i tam jest oceniany jako większy. Mediana udziału należności przeterminowanych w sumie należności ogółem wynosi wśród małych i średnich przedsiębiorstw 17,3%, wobec 13,5% w grupie dużych podmiotów.
8. Przedsiębiorstwa przewidują utrzymanie się wysokiej dynamiki cen. Zwiększone oczekiwania inflacyjne widoczne są zarówno w odniesieniu do cen konsumpcyjnych, jak i do cen surowców i półproduktów, które wykorzystywane są do produkcji. W ślad za wzrostem cen dóbr zaopatrzeniowych ankietowani planują również częściej podnosić ceny własne. W ostatnich kwartałach czynnikiem napędzającym ceny były wysokie koszty zakupu produktów i towarów importowanych, co częściowo związane było z efektem kursowym.
Informacje o badaniu
Podstawą opracowania są wyniki Szybkiego Monitoringu NBP, przeprowadzonego w grudniu 2011 r. na próbie 1236 podmiotów niefinansowych, reprezentujących wszystkie sekcje PKD (poza rolnictwem, rybołówstwem i leśnictwem), zarówno sektor niepubliczny, jak i publiczny, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki.
Do pobrania:
Przeczytaj także:
Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw II kw. 2016
![Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw II kw. 2016 [© BillionPhotos.com - Fotolia.com] Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw II kw. 2016](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/wyniki-finansowe-przedsiebiorstw/Sytuacja-finansowa-sektora-przedsiebiorstw-II-kw-2016-182929-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)