Polscy studenci w Internecie
2012-01-20 12:02
Przeczytaj także: Jak wygląda życie studenckie?
Inauguracja: początek na początekInstytut Monitorowania Mediów zbadał przekazy internetowe dotyczące studentów, które zostały opublikowane od 1 października 2011 roku do 18 stycznia 2012 – pozwoliło to na przyjrzenie się studenckiemu życiu na przestrzeni niemal całego semestru. Zaczęło się poważnie: o inauguracji roku akademickiego napisano w 2,5 tysiąca przekazów internetowych. Przyczyna? Nowy rok oznaczał nową ustawę o szkolnictwie wyższym. W przypadku tej ustawy było o czym pisać: odpłatny drugi kierunek studiów, umowy zawierane przez studentów z uczelnią oraz zmiany w stypendiach omówione zostały w setkach publikacji. Pozytywnie o ustawie mówił prezydent Bronisław Komorowski, negatywnie – PiS. Forum Młodych PiS oceniło, że obniżka stypendiów to jedyny sukces rządu Donalda Tuska. Ważnym aspektem jest również niż demograficzny, który właśnie zagościł na polskich uczelniach. Warto wspomnieć, że rok akademicki rozpoczęli nie tylko „zwykli” studenci, ale też Uniwersytety Trzeciego Wieku (prawie 3 tysiące publikacji!) i Uniwersytety Dziecięce.
fot. mat. prasowe
Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym
Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym - liczba przekazów
Przed polityką nie ma ucieczki
Nawet jeśli student nie interesuje się polityką, polityka interesuje się studentem. Tydzień przed wyborami, u progu nowego roku akademickiego, ze studentami w Lublinie spotkał się premier Donald Tusk, co zostało opisane w 235 publikacjach. Nie jest to liczba duża, biorąc pod uwagę, że temat premiera w kontekście studentów w ciągu semestru wspomniano w internecie ponad 1,5 tysiąca razy. Podobny wynik na tym polu osiągnął prezydent Bronisław Komorowski. Jarosław Kaczyński pojawił się w tysiącu publikacji, zaś Janusz Palikot w 601. Wynik ten może zaskakiwać, ponieważ to właśnie Palikot wydaje się bliższy młodzieży akademickiej.
Kryzys i bezrobocie, czyli nie ma lekko
Przekazy mówiące o studentach w kontekście kryzysu pojawiły się w ciągu semestru ponad 4 tysiące razy, jednak częściowo dotyczyły one kryzysu i studentów w skali europejskiej. Zawężenie do spraw krajowych pozwoliło na wyodrębnienie 3 tysięcy publikacji. O bezrobociu napisano 1809 razy, ale sporo też pojawiło się artykułów dotyczących pracy dla studentów: głównie dorywczej (166), sezonowej (203) lub tymczasowej (367). 281 materiałów zawierało propozycje pracy dla studentów: od sprzątania grobów, przez fuchy świąteczne po telemarketing. Interesującym tematem w kontekście studenckiego zarabiania są banki spermy – studenci stanowią najliczniejszą grupę dawców, co zostało opisane w 51 materiałach, często pod znaczącym tytułem: „Zostań dawcą nasienia. Możesz zarobić nawet 1200 zł”. O stażach studenckich wspomniano ponad 3,5 tysiąca razy, a o praktykach w ponad 8 tysiącach publikacji.
Ile to kosztuje…?
Jedno z najważniejszych pytań w życiu studenta to „ile kosztuje…?” – w różnych formach pojawiło się 342 razy. Przekazy październikowe w tym temacie dotyczyły przede wszystkim mieszkaniowych dylematów młodzieży akademickiej. O wynajmie pisano w ponad tysiącu materiałów, zaś akademikom poświęcono 2,5 tysiąca informacji – przeważnie w kontekście słabnącej pozycji tej najbardziej studenckiej formy mieszkania. W badanym okresie pojawiło się też prawie sto informacji na temat pewnego specyficznego ogłoszenia: właściciel jednego z domów w Zabierzowie, chcąc pozbyć się lokatorów, postanowił udostępnić nieruchomość nieodpłatnie studentom, pod warunkiem urządzania przez nowych mieszkańców częstych imprez i awantur.
![11% studentów w Polsce może liczyć na miejsce w akademiku [© Freepik] 11% studentów w Polsce może liczyć na miejsce w akademiku](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/akademik/11-studentow-w-Polsce-moze-liczyc-na-miejsce-w-akademiku-264525-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)