eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyOcena ryzyka krajów wg Coface

Ocena ryzyka krajów wg Coface

2012-01-24 10:05

Ocena ryzyka krajów wg Coface

Zmiany w ocenach krajów © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Podczas 16 międzynarodowej Country Risk Conference, Coface wydał ostrzeżenie, że aktualny kryzys, którego epicentrum jest strefa euro, ma charakter systemowy. W roku 2012 gospodarka europejska odnotuje recesję na poziomie -0,1 proc., podczas gdy w Stanach Zjednoczonych ustabilizuje się wzrost na poziomie 1,6 proc., a w Japonii wzrost osiągnie poziom 1,8 proc. Pozwoli to uniknąć powrotu do najgorszego stanu obserwowanego podczas kryzysu w latach 2008-2009, który charakteryzował się jednoczesną recesją wszystkich tych trzech rozwiniętych regionów.

Przeczytaj także: Ocena ryzyka krajów wg Coface w III kw. 2022

Wzrost w krajach rozwiniętych wyniesie w 2012 roku 1,1 proc. Gospodarki wschodzące powinny utrzymać wzrost na poziomie 5,1 proc., tracąc 0,6 punktu PKB w stosunku do roku 2011. Strefą najbardziej narażoną na intensyfikację kryzysu strefy euro będą europejskie kraje rozwijające się - za pośrednictwem kanału handlowego i kanału zewnętrznych kredytów bankowych. Ponadto, wśród zagrożeń, które należy monitorować, wymienia się wyraźny powrót ryzyka politycznego w krajach wschodzących.

Przedsiębiorstwa w Europie – ofiary nowego światowego kryzysu systemowego

W okresie od drugiego półrocza 2009 r. do pierwszego półrocza 2011 gospodarka światowa mogła odetchnąć przez krótką chwilę. Od lata 2011 koniunktura na świecie pogarsza się, wraz z pogłębianiem się kryzysu w strefie euro. Coface zauważył wyraźne pogorszenie się zachowań płatniczych przedsiębiorstw od drugiej połowy 2011, kiedy to w sposób zauważalny nastąpił wzrost niespłaconych należności. W ciągu całego roku 2011 Coface zarejestrował wzrost zgłoszeń przeterminowanych należności na świecie o 19 proc., przy czym szczególnie odczuwalny był wzrost takich przypadków dla firm ze strefy euro (28 proc.).

Pogorszenie średniej siły przedsiębiorstw świadczy o tym, że kryzys wszedł w nową fazę i - w momencie załamania się sytuacji we Włoszech - osiągnął globalny wymiar systemowy. Sytuacja wydaje się różnić od szoku z roku 2008 nie tylko z racji bardzo istotnego efektu skali, ale także z powodu zwiększenia wzajemnych powiązań finansowych i narażenia banków wspólnotowych i pozawspólnotowych w Europie na zadłużenie publiczne.

fot. mat. prasowe

Ocena ryzyka krajów wg Coface

Ocena Portugalii została obniżona do poziomu A4


„Wobec braku szybkiej reakcji instytucji na kryzys, negatywne prognozy rynku finansowego wzbudziły nieufność uczestników realnej gospodarki. Paradoksalnie, kryzys odbija się rykoszetem na przedsiębiorstwach – zarządzanych teraz lepiej niż kiedykolwiek. W roku 2012 połączenie osłabionego wzrostu w Europie i możliwego kryzysu kredytowego może mieć istotny wpływ na ryzyko kredytowe przedsiębiorstw” – podkreśla François David, Prezes Coface.

Wobec pogarszającej się sytuacji, Coface obniżył o jeden stopień, do A4, ocenę Włoch (osłabionych masowym długiem publicznym) oraz Hiszpanii (obciążonej zadłużeniem sektora prywatnego). Te dwie wielkie gospodarki Europy południowej ucierpią także z powodu obniżenia aktywności w 2012 roku. Od początku roku 2011 Coface odnotowuje w obu krajach ok. 50 proc. wzrost zgłoszeń przeterminowanych należności przedsiębiorstw.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: