Koniunktura przemysłowa I 2012
2012-01-23 13:36
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XII 2011
Ceny robót budowlano-montażowych mogą spa-dać w przedsiębiorstwach należących do wszystkich klas wielkości, najbardziej w jednostkach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób).
Odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności budowlano-montażowej kształtuje się na poziomie 3,4% (przed rokiem 2,9%). Największe trudności napo-tykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (57% w styczniu br., 54% w analogicznym miesiącu ub.r.) oraz konkurencją na rynku (55% w bieżącym miesiącu, 52% przed rokiem). W porównaniu ze styczniem 2011 r. najbardziej wzrosło znaczenie barier związanych z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 34% do 45%) oraz kosztami materiałów (z 27% do 38%).
Przedsiębiorcy zgłaszają w styczniu wykorzystanie mocy produkcyjnych na poziomie 70% (67% w analogicznym miesiącu ub. r.).
W styczniu 22% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 66% jako wystarczające, a 12% jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 21%, 67%, 12%).
Handel
Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w styczniu na poziomie minus 10 (w grudniu minus 8). Poprawę koniunktury sygnalizuje 14% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 24% (w grudniu odpowiednio 15% i 23%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w handlu
Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w styczniu na poziomie minus 10
Oceny dotyczące bieżącej sprzedaży są pesymistyczne, zbliżone do formułowanych w ubiegłym miesiącu, natomiast prognozy wskazują na możliwość dalszego pogarszania w tym zakresie. Utrzymują się negatywne oceny dotyczące bieżącego regulowania zobowiązań finansowych, prognozy wskazują na możliwość pogłębienia problemów w tym zakresie. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów. W konsekwencji przedsiębiorcy przewidują dalsze, znaczne ograniczanie ilości towarów zamawianych u dostawców. Zapowiadane są dalsze redukcje zatrudnienia. Jednostki sygnalizują szybszy niż w grudniu wzrost bieżących i przyszłych cen towarów.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury wg klas wielkości
Najbardziej negatywnie koniunkturę oceniają małe firmy budowlane
W poszczególnych klasach wielkości i branżach handlowych oceny koniunktury są zróżnicowane. W podziale na klasy wielkości najbardziej negatywnie koniunkturę oceniają jednostki małe (o liczbie pracujących do 49 osób), natomiast pozytywnie – jedynie przedsiębiorstwa duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób). Przedstawiciele wszystkich wyróżnionych branż oceniają koniunkturę negatywnie: żywnościowa (minus 15 – spadek o 7 punktów), artykuły gospodarstwa domowego ogółem (minus 14 – spadek o 5 punktów), pojazdy samochodowe (minus 11 – spadek o 2 punkty) oraz włókno, odzież, obuwie (minus 7 – spadek o 1 punkt).
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury wg wybranych branż
Najgorzej koniunktura wypada w oczach przedstawicieli branży żywnościowej
W podziale na klasy wielkości swoją sytuację gospodarczą najbardziej negatywnie oceniają jednostki najmniejsze (o liczbie pracujących do 49 osób). Pozytywne oceny w tym zakresie, podobnie jak przed miesiącem, zgłaszają jedynie podmioty duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób). Najbardziej pesymistyczne prognozy formułują jednostki najmniejsze (o liczbie pracujących do 49 osób).
Jedynie przedstawiciele przedsiębiorstw dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) odnotowują wzrost sprzedaży, natomiast jednostki średnie (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób) nie zgłaszają zmian w tym zakresie. Dyrektorzy jednostek najmniejsze (o liczbie pracujących do 49 osób) sygnalizują znaczący spadek sprzedaży. Najbardziej negatywne prognozy formułują przedstawiciele jednostek najmniejszych (o liczbie pracujących do 49 osób).
![Koniunktura gospodarcza w III 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w III 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-III-2025-265552-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)