Koniunktura przemysłowa I 2012
2012-01-23 13:36
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XII 2011
W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 11 (przed miesiącem plus 9). Poprawę koniunktury odnotowuje 20% badanych firm, a jej pogorszenie 9% (w grudniu odpowiednio 20% i 11%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Bieżący popyt i sprzedaż są oceniane korzystnie i nieco lepiej niż w grudniu, w konsekwencji poprawia się także bieżąca sytuacja finansowa. Jednakże prognozy w tym zakresie są mniej optymistyczne, istnieje nawet możliwość nieznacznego spadku popytu. Sygnalizowane jest obniżenie bieżących i przyszłych cen usług, choć mniej znaczące niż przed miesiącem. W tej grupie firm można się spodziewać niewielkiego wzrostu zatrudnienia.
W styczniu firmy z większości sekcji objętych badaniem sygnalizują ograniczenie popytu na usługi, najbardziej znaczące – jednostki z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I) oraz pozostała działalność usługowa (sekcja S). Wzrost popytu na swoje usługi zgłaszają jedynie podmioty z sekcji opieka zdrowotna i pomoc społeczna (sekcja Q), działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K) oraz informacja i komunikacja (sekcja J).
Na najbliższe trzy miesiące prognozy popytu formułowane przez jednostki z większości badanych sekcji usługowych są negatywne. Najbardziej pesymistyczne przewidywania w tym zakresie zgłaszają dyrektorzy jednostek z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I) oraz transport i gospodarka magazynowa (sekcja H). Wzrost popytu przewidują tylko firmy z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K) oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna (sekcja Q).
W styczniu firmy z większości sekcji objętych badaniem odnotowują ograniczenie sprzedaży. Najbardziej znaczący spadek sprzedaży, większy od odnotowanego w grudniu, sygnalizują jednostki z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I). Tylko dyrektorzy firm z sekcji informacja i komunikacja (sekcja J), działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K) oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna (sekcja Q) zgłaszają pozytywne oceny w tym zakresie.
Na najbliższe trzy miesiące prognozy sprzedaży jednostek z większości badanych sekcji usługowych są pesymistyczne. Najbardziej znaczący spadek sprzedaży, większy niż przed miesiącem, przewidują jednostki z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I). W zrostu sprzedaży spodziewają się tylko firmy z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K), a także – w znacznie mniejszym stopniu – firmy z sekcji informacja i komunikacja (sekcja J) oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna (sekcja Q).
Sytuacja finansowa przedsiębiorstw z większości sekcji objętych badaniem jest w styczniu oceniana nadal niekorzystnie. Najbardziej negatywne oceny swojej sytuacji finansowej, bardziej pesymistyczne niż w grudniu, sygnalizują jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa (sekcja S), zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I) oraz działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją (sekcja R). Pozytywnie swoją sytuację finansową oceniają jedynie jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K) oraz informacja i komunikacja (sekcja J).
Na najbliższe trzy miesiące prognozy sytuacji finansowej jednostek z większości badanych sekcji usługowych są pesymistyczne. Najbardziej znaczącego pogorszenia sytuacji finansowej spodziewają się podmioty z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I) , pozostała działalność usługowa (sekcja S), transport i gospodarka magazynowa (sekcja H), opieka zdrowotna i pomoc społeczna (sekcja Q) oraz działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją (sekcja R). Optymistyczne prognozy w tym zakresie, ostrożniejsze ni ż przed miesiącem, formułują dyrektorzy jednostek prowadzących działalność finansową i ubezpieczeniową (sekcja K) oraz informacja i komunikacja (sekcja J).
![Koniunktura gospodarcza w III 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w III 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-III-2025-265552-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)