Sytuacja gospodarcza w Europie Śr. i Wsch. I 2012
2012-01-26 12:39
Dynamika PKB (%, r/r) © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Prognozy dla gospodarki i firm na rok 2012
Zróżnicowane tempo wzrostu gospodarczegoOżywienie gospodarcze w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, które rozpoczęło się w 2010 r., było kontynuowane, a nawet przyspieszyło, w pierwszej połowie 2011 r. Roczna dynamika PKB w pierwszych trzech kwartałach 2011 r. wyniosła 3,3% wobec 2,2% w całym 2010 r. Roczna dynamika PKB w regionie w każdym z trzech kwartałów br. utrzymywała się na zbliżonym poziomie, jednak zmieniała się jego struktura. Od początku 2011 r. obserwowano zahamowanie cyklu odbudowy zapasów, a słabnący import wpłynął na rosnącą rolę eksportu netto.
fot. mat. prasowe
Dynamika PKB (%, r/r)
fot. mat. prasowe
Skala wpływu poszczególnych kategorii na wzrost PKB w krajach EŚW (pp., r/r)
Wspólnym czynnikiem dynamizującym ożywienie po okresie kryzysu w krajach EŚW był szybko rosnący eksport. Co prawda jego wzrost spowolnił w 2011 r., jednak i tak był on najszybciej rosnącą kategorią rachunków narodowych. W trzech pierwszych kwartałach 2011 r. eksport wzrósł o prawie 11% w ujęciu rocznym (wobec 14% w 2010 r.). Wysokie tempo wzrostu eksportu było obserwowane we wszystkich krajach regionu, a z wyjątkiem Polski i Słowenii rósł on w tempie dwucyfrowym. Dynamiczny wzrost eksportu wynikał z silnego popytu zewnętrznego. Dotyczyło to zwłaszcza Niemiec, głównego partnera handlowego krajów EŚW oraz szybko rozwijających się rynków wschodzących, przede wszystkim azjatyckich. Jednocześnie, z wyjątkiem krajów bałtyckich, zaobserwowano obniżenie dynamiki importu z 12,5% w 2010 r. do 8% w trzech pierwszych kwartałach 2011 r., co skutkowało zwiększającym się wkładem salda wymiany handlowej z zagranicą do tempa wzrostu gospodarczego w regionie EŚW.
Podział regionu z uwagi na tempo wzrostu konsumpcji …
Zróżnicowanie tempa wzrostu PKB wynikało przede wszystkim z dysproporcji w dynamice popytu krajowego. W Polsce dynamika konsumpcji prywatnej od początku 2010 r. była relatywnie wysoka, a w trzech pierwszych kwartałach 2011 r. przekraczała 3% r/r. W tym samym okresie 2011 r. można było również zauważyć wyraźny wzrost spożycia indywidualnego w krajach bałtyckich. Konsumpcja prywatna wzrastała tam w tempie przekraczającym 3% r/r (do 6% na Litwie), co było wynikiem wzrostu dochodów gospodarstw domowych (poprawa sytuacji na rynku pracy, wzrost transferów zagranicznych), a także ograniczenia skali zacieśnienia polityki fiskalnej w tych krajach. W pozostałych krajach regionu konsumpcja gospodarstw domowych w trzech pierwszych kwartałach 2011 r. zmniejszyła się w porównaniu z analogicznym okresem 2010 r. W krajach tych, w przeciwieństwie do krajów bałtyckich, na rynku pracy nadal panowała stagnacja, a dodatkowo nasilały się działania konsolidacji finansów publicznych. Jednocześnie w całym regionie EŚW w 2011 r. nadal obserwowano bardzo niską aktywność na rynku kredytów, zwłaszcza kredytów konsumpcyjnych, co było dodatkowym czynnikiem odpowiadającym za niski poziom wydatków gospodarstw domowych.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)