Internauci a ACTA, SOPA i PIPA
2012-01-26 13:44
Przeczytaj także: Umowa ACTA może zaszkodzić firmom
Dobry Palikot i zły Tusk
Internet jest dobry na wszystko. Na przykład Twittera używano nie tylko do wysyłania w przestrzeń obelg i wyszukanych wyzwisk pod adresem… ACTA i premiera. Internauci tweetowali również bezpośrednio do Janusza Palikota, żeby stanął w obronie uciśnionych i zagrożonych cenzurą w Internecie. Tu nie obeszło się bez emocji w stylu od „niech Pan nas ratuje”, „ogarnij Tuska i Boniego”, przez „walcz, żeby nie podpisać traktatu” aż po „w zamian za zablokowanie sprawy ACTA społeczność IT jest w stanie obiecać poparcie jakiego żadna partia nigdy nie dostała”.
fot. mat. prasowe
Anty ACTA - hasła w sieci
Najpopularniejszym hasłem internautów było "nie dla ACTA"
Wśród setek emocjonalnych wypowiedzi, głosów poparcia dla „STOP ACTA”, organizowania protestów w sieci i realu (miasta i miasteczka przygotowywały swoje manifestacje) i share’owania treści udało się wychwycić pojedyncze wpisy, z których wynikało, że nagonka na ACTA to m.in. wynik braku wiedzy na temat samej regulacji wśród internautów oraz powielania w sieci fałszywych opinii na temat kwestii prywatności i cenzury treści w internecie. Część osób szukała odpowiedzi na pytanie „czym tak naprawdę jest ACTA”, forumowicze pytali się wzajemnie o opinie na temat sprawy, inni manifestowali swoją niechęć i zmęczenie wszechobecną tematyką ACTA. W mediach społecznościowych można było znaleźć również rzeczowe deklaracje na temat ACTA, np. „Ochrona praw autorskich - TAK, inwigilacja i cenzura w sieci - ZDECYDOWANE NIE” (blip.pl).
Wybuch negatywnych emocji, jaki wśród internautów wywołały plany podpisania ACTA wydaje się być bardziej zrozumiały, jeśli weźmie się pod uwagę doniesienia, że np. dokument nie został udostępniony do konsultacji społecznych wszystkim potencjalnie zainteresowanym stronom, a procedura była ukrywana w tajemnicy.
fot. mat. prasowe
TOP 10 - liczba wzmianek o ACTA
Na Facebooku ukazało się 1184 wzmianek o ACTA
Najwięcej informacji pojawiło się na Facebooku, forum.gazeta.pl i Twitterze. Aktywni byli również użytkownicy blipa. Wśród portali internetowych najwięcej publikacji dotyczących ACTA umieściła gazeta.pl. Temat był żywy również na wielu stronach specjalistycznych – o regulacji dyskutowano m.in. na forach miłośników koni, książek, samochodów, a także na portalach parentingowych oraz tych poświęconych zagadnieniom wiary katolickiej. Sprawa ACTA zaistniała nawet w rozmowie o… lekach generycznych.
Internauci oraz firmy reprezentujące branże związane z działalnością w Internecie protestowały również przeciwko wprowadzeniu w życie przez Amerykański Kongres dwóch aktów prawnych: SOPA (Stop Online Privacy Act) oraz PIPA (Protect Intelectual Property Act). Do globalnej akcji protestacyjnej przyłączyły się media i korporacje. Na temat protestu przeciwko ustawom SOPA i PIPA pisały również polskie media i polscy internauci, co zbadał Kompas Social Media.
Przeczytaj także:
Umowa ACTA od strony prawnej
![Umowa ACTA od strony prawnej [© zimmytws-Fotolia.com] Umowa ACTA od strony prawnej](https://s3.egospodarka.pl/grafika/pobieranie-plikow/Umowa-ACTA-od-strony-prawnej-SCMgVG.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
pobieranie plików, pobieranie i wymiana plików, ACTA, piractwo, walka z piractwem, SOPA, PIPA
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)