eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozySektor MŚP a nowe technologie

Sektor MŚP a nowe technologie

2012-01-31 13:47

Sektor MŚP a nowe technologie

Perspektywy rozwoju polskich MŚP © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Małe i średnie firmy odgrywają zasadniczą rolę w funkcjonowaniu gospodarki wolnorynkowej. Również w Polsce stanowią one fundament gospodarki, z blisko 50% udziałem w PKB. Rozwój MŚP w realny sposób przyczynia się więc do wzrostu gospodarczego, tworzenia nowych miejsc pracy oraz poprawy kondycji gospodarczej. Wyniki badania przeprowadzonego przez VansonBourne na zlecenie Microsoft pokazują, że polscy przedsiębiorcy, mając świadomość swojej ogromnej roli w kształtowaniu gospodarki, z optymizmem patrzą w przyszłość, wierzą, że nowe technologie są niezbędne dla ich rozwoju i jednocześnie, że rozwiązania IT w modelu usług będą stawały się coraz powszechniejsze.

Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza wg MŚP IV kw. 2011

Badanie zostało przeprowadzone przez VansonBourne w listopadzie 2011 roku wśród małych i średnich przedsiębiorstw z Czech, Grecji, Węgier, Polski, Rumunii, Rosji i Ukrainy. Wzięło w nim udział 700 właścicieli firm lub decydentów – po 100 z każdego z wyżej wymienionych krajów. Aż 54% spośród badanych polskich firm działa na rynku dłużej niż 10 lat, a kolejne 26% od 5 do 10 lat.

Rozwój gospodarczy w rękach MSP

Małe i średnie przedsiębiorstwa to wiodący sektor gospodarki nie tylko Polski, ale też całej Unii Europejskiej. Obejmuje największą grupę przedsiębiorców, wytwarzając ok. 60% całego unijnego PKB. Jest to zarazem sektor generujący blisko 70% miejsc pracy. Wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw jest w dzisiejszych czasach kluczowym czynnikiem rozwoju gospodarki, ponieważ aktywnie działający przedsiębiorcy podnoszą jej konkurencyjność.

fot. mat. prasowe

Perspektywy rozwoju polskich MŚP

Nowe technologie w polskich firmach MŚP


Właściciele polskich małych i średnich wierzą w znaczenie ich działalności w skali całej gospodarki. Przedstawiciele aż 88% z nich zgadzają się, że małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią fundament gospodarki. Co więcej, znaczna większość właścicieli firm z sektora MSP, bo aż 77%, jest przekonana, że powodzenie ich biznesu ma wpływ na całościowy obraz gospodarki.

Jednocześnie 30% spośród badanych firm w Polsce wierzy, że ich biznesy będą się rozwijać w trakcie najbliższych 12-18 miesięcy, podczas gdy tylko 6% zakłada, że to będzie dla nich okres trudny i mniej owocny. Z kolei aż 35% deklaruje zatrudnianie nowych pracowników, a jedynie 4%, spodziewa się, że będzie zmuszone dokonać redukcji zatrudnienia.

„Dużą zaletą MSP jest zdolność do elastycznego reagowania na zmieniające się warunki rynkowe. Dzięki temu gospodarka jest w stanie łagodniej przechodzić przez okresy dekoniunktury. Duże zdolności dostosowawcze pozwalają też małym i średnim firmom na łatwiejszą, niż ma to miejsce w firmach dużych, adaptację nowych rozwiązań i technologii. W skali makro oznacza to poprawę efektywności i innowacyjności całej gospodarki” – podkreśla dr Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Nowe technologie warunkiem sukcesu

Aby polskie przedsiębiorstwa mogły sprostać wymogom współczesnej sytuacji gospodarczej, aktywnie konkurować na rynku międzynarodowym i przyczyniać się do czynienia gospodarki kraju bardziej innowacyjną, muszą inwestować we własny rozwój. Wśród szeregu inwestycji będących furtką do wyjścia z kryzysu gospodarczego, jedną z ważniejszych jest tworzenie warunków do wdrażania nowych technologii wspierających sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Raport z przeprowadzonego przez PARP badania dotyczącego kierunków inwestowania w nowoczesne technologie w przedsiębiorstwach MSP pokazuje, iż blisko połowa polskich małych i średnich przedsiębiorstw deklaruje inwestycje w nowe technologie. Z kolei wyniki badania VansonBourne pokazują powody chęci inwestycji w IT. Aż 68 % przedstawicieli polskiego sektora MSP uważa, że nowe technologie są kluczowym czynnikiem, który pomoże im wydźwignąć się z obecnego impasu ekonomicznego. Ponad połowa (54%) twierdzi wręcz, że inwestycja w technologie komputerowe będzie czynnikiem decydującym o tym, czy ich działalność rozwinie się, lub zwyczajnie przetrwa.

 

1 2

następna

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: