Sektor MŚP a nowe technologie
2012-01-31 13:47
Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza wg MŚP IV kw. 2011
Chmura nowych możliwości
Biorąc pod uwagę fakt, że aż 68% polskich respondentów (więcej niż średnia dla całego regionu, równa 64%) twierdzi, że wykorzystanie technologii komputerowych będzie czynnikiem decydującym w kwestii powodzenia firm z sektora MSP. Jednym z warunków niezbędnych do podniesienia poziomu wykorzystania nowoczesnych rozwiązań IT w firmach MSP jest zwiększenie ich dostępności. Nowe możliwości w tym zakresie stwarza model cloud computingu, w którym zaawansowane i nowoczesne rozwiązania, dostępne wcześniej dla dużych firm, są dziś w zasięgu firm średnich, a także małych. Oferowane są w formie usług online.
„Szybkość wymiany informacji i stały dostęp do niezbędnych danych, bez względu na miejsce - czyli wszystko to, co zapewniają rozwiązania dostępne w formie usług (tzw. cloud computing) - są obecnie jednym z kluczowych czynników wpływających na zwiększanie konkurencyjności firmy na rynku. Aż 74% firm oczekuje właśnie tego, żeby technologie komputerowe umożliwiały ich pracownikom pracę w każdym czasie, z każdego miejsca. Jednak rozwiązania chmurowe były do tej pory dostępne jedynie dla większych firm, ze względu na wysokie koszty wdrożenia i długi okres zwrotu inwestycji. Dlatego Microsoft stworzył szereg rozwiązań, które dedykowane są sektorowi MSP i odpowiadają na ich specyficzne potrzeby. Szereg dedykowanych rozwiązań chmurowych, jakie oferujemy, to niedrogie i funkcjonalne narzędzia pozwalające przedsiębiorstwom na zrezygnowanie z inwestycji we własną infrastrukturę IT, na korzyść skupienia się na rozwoju biznesu” – mówi Ilona Tomaszewska, dyrektor sprzedaży do segmentu MSP w polskim oddziale Microsoft.
fot. mat. prasowe
Technologie w polskich firmach MŚP
Już 22% badanych firm w Polsce zadeklarowało używanie rozwiązań typu cloud computing w swoich przedsiębiorstwach, choć nadal 47% jeszcze z tego modelu nie korzysta. Spośród nich, przeszło połowa planuje jednak wdrożenie rozwiązań w modelu cloud w najbliższych 12-18 miesiącach.
Na tle krajów, które brały udział w badaniu, Polscy przedsiębiorcy, którzy korzystają z rozwiązań w chmurze dostrzegają wyraźne korzyści dla ich biznesu. 58% ocenia rozwiązania IT w modelu cloud jako te, które pozwalają obniżać koszty, 55% jako bardziej elastyczne, a 50% twierdzi, że zapewniają większą produktywność ich firm. 59% przedsiębiorstw MSP wskazało, że cloud computing będzie coraz ważniejszy w tym segmencie firm, a 43% twierdzi, że IT w modelu chmury będzie miało kluczowe znaczenie dla firm z ambicją do rozwoju.
„MSP, które przenoszą swoje zasoby IT do chmury publicznej, już po krótkim czasie zaczynają uzyskiwać konkretne korzyści ekonomiczne. Przede wszystkim koszty zarządzania infrastrukturą informatyczną zostają dopasowane do rzeczywistych potrzeb firmy – pojawiają się więc pierwsze oszczędności. Następnie, dzięki nieograniczonym wręcz zasobom IT, MSP są w stanie sprostać gwałtownym, często niespodziewanym wzrostom popytu. Cloud computing ogranicza zatem ryzyko utraty dodatkowych przychodów i utraty kontrahentów. Skalowalność chmury i wynikająca z niej elastyczność w reagowaniu, pozwala więc zachować małym i średnim firmom przewagę nad tymi konkurentami, którzy taką elastycznością nie dysponują” – wskazuje Krzysztof Łapiński z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
Bezpieczne dane
O ile firmy MSP dostrzegają rosnące znaczenie informatyki w formie usług, o tyle wciąż niski poziom adopcji rozwiązań cloud computing w ich działalności wynika z pewnych obaw, najczęściej nieuzasadnionych. 73% firm chce wiedzieć gdzie zlokalizowane są ich dane. W tym samym czasie 30% respondentów zgodziło się, że dane przechowywane w chmurze, czyli na serwerach dostawy usług informatycznych, są tak samo bezpieczne, jak na własnym komputerze.
Przeczytaj także:
Polska gospodarka cyfrowa: ile jest warta?
1 2
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)