eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura gospodarcza w Polsce IV kw. 2011

Koniunktura gospodarcza w Polsce IV kw. 2011

2012-02-03 00:11

Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza w Polsce I kw. 2011


Stopa bezrobocia na koniec roku wy-niosła 12,5 proc. Oznacza to jej wzrost o 0,7 punktu procentowego w porównaniu z końcem trzeciego kwartału oraz o 0,1 punktu procentowego w porównaniu z sytuacją z końca 2010 roku. Wzrost stopy bezrobocia w porównaniu z sytuacją sprzed trzech miesięcy częściowo tłumaczyć można efektem sezonowości. Zauważyć warto, że wzrost w stosunku do stanu sprzed roku jest niższy niż w poprzednich kwartałach, co świadczy o spowolnieniu tendencji wzrostu stopy bezrobocia. Wzrostowi stopy bezrobocia towarzyszył przyrost liczby zatrudnionych w gospodarce. Według szacunków IBnGR, w czwartym kwartale przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej wzrosło o 1,8 proc., a w całym 2011 roku zwiększyło się o 2,0 proc.

fot. mat. prasowe

Stopa bezrobocia w Polsce

Stopa bezrobocia na koniec roku wyniosła 12,5 proc.


W czwartym kwartale zmniejszyło się tempo wzrostu przeciętnych realnych wynagrodzeń brutto. W ostatnich trzech miesiącach roku wyniosło ono 1,5 proc., a w całym roku 1,4 proc.

Średnie tempo wzrostu cen dóbr i usług konsumpcyjnych, czyli inflacja, wyniosło w okresie od października do grudnia 4,6 proc., a na koniec grudnia ukształtowało się również na poziomie 4,6 proc. W 2011 roku najbardziej podrożały: paliwo do prywatnych środków transportu (o 13,7 proc.), nośniki energii wykorzystywane w użytkowaniu mieszkań (o 7,4 proc.) oraz żywność (o 5,6 proc.). W całym 2011 roku średnie tempo wzrostu cen dóbr i usług konsumpcyjnych wyniosło 4,3 proc., co było najwyższym wynikiem od 2001 roku, kiedy to odnotowano inflację na poziomie 5,5 proc.

Prognoza na lata 2012 – 2013

Prezentowana prognoza została opracowana przy następujących założeniach:
  • w 2012 roku poziom stóp procentowych w Polsce będzie stabilny, to znaczy w ciągu roku stopa procentowa banku centralnego nie zmieni się o więcej niż 25 pb,
  • nastąpi wyraźne spowolnienie wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej w 2012 roku, ale już w roku 2013 koniunktura w Europie będzie się poprawiać.

Według prognozy Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, tempo wzrostu produktu krajowego brutto w 2012 roku wyniesie 2,9 proc., co oznacza znaczne spowolnienie w stosunku do 2011 roku. Lepszej koniunktury spodziewać się należy w pierwszej połowie roku, natomiast w drugiej połowie sytuacja gospodarcza będzie gorsza. Tempo wzrostu PKB w ciągu roku będzie się zmniejszać od 3,7 proc. w pierwszym kwartale do 2,4 proc. w czwartym. W ocenie Instytutu, rok 2013 nie będzie się istotnie różnił pod względem koniunktury od roku 2012 – prognozowany wzrost PKB wynosi 3,2 proc. Pamiętać jednak należy, że obecna sytuacja w gospodarce europejskiej po-woduje dużą niepewność i wszelkie prognozy na okres dłuższy niż rok obarczone są dużym ryzykiem.

fot. mat. prasowe

Kwartalne tempo wzrostu PKB

Tempo wzrostu produktu krajowego brutto w 2012 roku wyniesie 2,9 proc.


W 2012 roku utrzyma się sektorowy wzorzec wzrostu z ubiegłego roku. Oznacza to, że najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki będzie budownictwo, gdzie wartość dodana wzrośnie o 9,3 proc. Wzrost wartości dodanej w przemyśle wyniesie 4,9 proc., a w sektorze usług rynkowych 2,7 proc. Warto zaznaczyć, że sektor budowlany wyraźnie szybciej rozwijał się będzie w pierwszej połowie roku. Wynika to z tego, że w pierwszych dwóch kwartałach prowadzone będą jeszcze ostatnie prace związane z realizacją inwestycji na EURO 2012. Dotyczy to nie tylko dużych inwestycji publicznych, ale także mniejszych projektów realizowanych przez inwestorów prywatnych, na przykład w turystyce. Według prognozy Instytutu, w 2013 roku wymienione sektory będą się rozwijały w nieco niższym lub w podobnym tempie jak w roku 2012, a budownictwo nadal będzie pozostawało liderem wzrostu.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Rynek najmu mieszkań I 2012

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: