Polska: wydarzenia tygodnia 5/2012
2012-02-05 10:23
Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 4/2012
- Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski w 2011 r. wzrósł o 46,7 proc.(wzrost na całym świecie wyniósł 17 proc.). Napływ BIZ do Polski w 2011 roku wyniósł 14,2 mld USD (9,7 mld USD w 2010 roku).
- Polska, wraz z 21 państwami UE (bez Cypru, Estonii, Słowacji, Niemiec i Holandii) - podpisała dokument ACTA w Tokio. Po protestach i demonstracjach przeciwników premier Tusk wstrzymał proces ratyfikacyjny. Zapoczątkowano cykl szerokich konsultacji społecznych.
- Według min. Rostowskiego sytuacja w Europie się stabilizuje, a przyczyną tego korzystnego zwrotu jest EBC, który zapewnił płynność europejskiemu systemowi bankowemu. Są oznaki stabilizacji sytuacji w Hiszpanii i we Włoszech, a także w Niemczech i w Polsce. Potwierdził realność wzrostu gospodarczego w tym roku na poziomie 2,5 proc. r/r.
- Bank inwestycyjny Goldman Sachs szacuje tegoroczny wzrost PKB Polski na 2,0% oraz na 3,3% w 2013 roku. Szacuje on też, że w perspektywie 12-miesięcznej, złoty będzie notowany po 4,3 do euro i 2,97 w stosunku do dolara.
- Wchodzą w życie przepisy podwyższające składkę rentową po stronie pracodawców o 2 punkty procentowe. Składka wzrasta więc z 6 do 8 procent. PiS poinformował, że złoży wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która podwyższa składkę rentową płaconą przez pracodawców.
- Premier Tusk poinformował, że projekt ustawy zrównujący wiek emerytalny kobiet i mężczyzn nie będzie zawierał rozwiązań (proponowanych przez PSL) uwzględniający możliwość wcześniejszego przechodzenia na emeryturę matkom.
- Po informacji o rekordowych zasobach gazu łupkowego w Polsce otrzymaliśmy drugą informację, że na tych terenach mogą też być eksploatowane złoża ropy z łupków.
- Według związków zawodowych działających w koncernie ArcelorMittal Poland, należy spodziewać się w 2012 redukcji zatrudnienia w firmie od 1 do 1,4 tys. pracowników.
- W pierwszych czterech tygodniach zakupy lekarstw w aptekach spadły licząc r/r kolejno o 35 proc., 25 proc., 20 proc., i 17 proc. To skutek turbulencji wynikających ze zmiany listy leków refundowanych i rekordowych zakupów leków w grudniu 2011.
- Pojawiła się szansa dla FSO uruchomienia produkcji auta Nissana.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
O POLSKIEJ POŻYCZCE DLA MFW
Decyzją szczytu przywódców unijnych kraje członkowskie mają wspomóc Międzynarodowy Fundusz Walutowy "składką" w wysokości 200 mld euro, z czego 50 mld ma pochodzić z państw spoza Eurolandu. Pożyczka dla MFW ma zwiększyć środki, którymi dysponuje Fundusz, a które będą zabezpieczać kraje strefy euro zagrożone niewypłacalnością. Pozytywną, polityczną decyzję w imieniu polskiego rządu ogłosił już premier, ale decyzję musi teraz podjąć NBP. Prawdopodobnie Polska wejdzie do tego projektu kwotą 6,3 mld euro (podczas gdy polskie rezerwy walutowe są szacowane na 76 mld euro...
Mówiąc o tej decyzji chcę podkreślić, że niewątpliwie w sensie prawnym jest to pożyczka, która będzie udzielona instytucji bardzo wiarygodnej na światowym rynku. Z drugiej strony nie można udawać, że jest inaczej, bo będzie ona wykorzystana na pomoc dla krajów o bardzo niepewnej sytuacji finansowej, a nawet które są zagrożone upadłością. Te pieniądze mają im pomóc przeżyć trudne chwile do momentu, aż staną na nogi i będą w stanie samodzielnie funkcjonować. Mimo tych uwag, w opinii światowych ekspertów decyzja o udzieleniu tej pożyczki nie jest włożeniem pieniędzy w niepewny interes.
Z punktu widzenia międzynarodowej polityki wydaje się, że powinniśmy uczestniczyć w tym kosztownym, unijnym przedsięwzięciu. Podejmując tę decyzję Polska potwierdzi, że jej gospodarka daje sobie radę z kryzysem, osiągane wskaźniki wzrostowe lokują nas w europejskiej czołówce i uwzględniamy w swojej polityce problemy unijnych partnerów. Nie możemy też zapominać, że z kasy unijnej otrzymujemy netto spore środki na rozwój i to też nas do czegoś zobowiązuje.
Polski wzrost gospodarczy w ostatnich latach jest też związany z dużym wzrostem wymiany gospodarczej z krajami strefy euro. Wreszcie zobowiązaliśmy się też wprowadzić w Polsce europejską walutę i chcemy wejść do Eurolandu, więc powinniśmy już teraz uczestniczyć w dbaniu o tę walutę. Powyższe argumenty przekonują mnie, że mimo problemów gospodarczych, także i my powinniśmy wziąć udział w tym kosztownym przedsięwzięciu. Na pewno będzie to miało wpływ na naszą reputację, która zawsze jest sprawą ważną.
Jak to wyżej pokazano, decyzja ma swoje uzasadnienie polityczne.
Ostateczną decyzję w sprawie udzielenia pożyczki podejmie jednak Zarząd Narodowego Banku Polskiego po uzgodnieniu z MFW konkretnych warunków umowy. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że Rada Polityki Pieniężnej nie wydała jeszcze opinii. Z wypowiedzi członków RPP wynika, że na ich decyzję będą miały wpływ kwestie tak prawne, jak wynikające z polityki międzynarodowej. Brane będą pod uwagę sprawy celowości udzielenia pożyczki tak z punktu widzenia sensu ekonomicznego, jak i z punktu widzenia przyczynienia się tą decyzją do budowy prestiżu kraju.
Dla porządku naszych rozważań zwracam uwagę na prawne podstawy zawarte w ustawie o NBP, w oparciu o które RPP może oprzeć swoją decyzję. Są to:
- art. 3 ustawy, który dotyczy celu działalności NBP, jakim jest wspieranie polityki gospodarczej rządu,
- art. 24 u.1, który mówi, że Rada Ministrów w porozumieniu z RPP określa zasady prowadzenia polityki walutowej,
- art. 52 tej ustawy mówiący o zarządzaniu rezerwami dewizowymi i może to jest podstawą prawną do udzielenia pożyczki organowi zewnętrznemu.
Warto też wiedzieć, że przyjęcie jako podstawy konkretnego artykułu ustawy wyznacza konkretny tryb procedowania (w każdym przypadku inny...)
oprac. : Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)