eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyIndeks biznesu PKPP Lewiatan I 2012

Indeks biznesu PKPP Lewiatan I 2012

2012-02-07 13:37

Indeks biznesu PKPP Lewiatan I 2012

Indeks biznesu PKPP Lewiatan I 2012 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w styczniu br. lekko się obniżył w stosunku do ostatnich notowań z ub. roku. Indeks kwartalny spadł tylko o jeden punkt do 43 pkt., a indeks roczny o dwa punkty także do 43 pkt. Oczekuje się niewielkiego spowolnienia i umiarkowanego wzrostu PKB.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2011

fot. mat. prasowe

Indeks biznesu PKPP Lewiatan I 2012

Indeks kwartalny spadł tylko o jeden punkt

Spowolnienie będzie łagodne i nastąpi raczej w drugiej połowie roku. W końcówce ub. roku utrzymywała się nadal wysoka dynamika produkcji sprzedanej przemysłu i budowlanej oraz sprzedaży na eksport, przy pewnym już osłabieniu sprzedaży detalicznej. Wydaje się, że te tendencje utrzymają się przynajmniej w pierwszej połowie roku. Sprzyja temu dobra kondycja finansowa przedsiębiorstw i banków, oraz poprawa kondycji gospodarki niemieckiej, naszego głównego partnera handlowego. Poprawiła się też stabilność makroekonomiczna gospodarki dzięki obniżeniu deficytu finansów publicznych, przy utrzymaniu długu publicznego poniżej wymaganego progu oraz dzięki niewielkiemu deficytowi obrotów bieżących z zagranicą. Pesymistycznie wygląda perspektywa bezrobocia i inflacji.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w styczniu uległ niewielkiej korekcie w dół w stosunku do ostatnich notowań z ub. roku, bo indeks kwartalny spadł tylko o jeden punkt do 43 pkt., a indeks roczny o dwa punkty także do 43 pkt. Oba indeksy znalazły się na tym samym poziomie, co oznacza oczekiwanie niewielkiego spowolnienia i raczej wyrównanego w horyzoncie bieżącego roku. Oczekiwania są podobne do tych sprzed przyspieszonego wzrostu półtora roku temu, czyli odpowiadają stopie wzrostu PKB ok. 3 proc. Dane za ostatni kwartał ub. roku pokazują, że wbrew wcześniejszym oczekiwaniom nie ma na razie nawet śladu spowolnienia, które jeżeli nadejdzie, to będzie łagodne i dopiero w drugiej połowie roku, bo indeks półroczny jest nawet o jeden punkt wyższy od aktualnego kwartalnego. Tempo wzrostu PKB w ostatnim kwartale, jeżeli nie przyspieszyło, to na pewno nie osłabło. Wprawdzie widać oznaki spowolnienia po stronie konsumpcji, ale dynamikę wzrostu podtrzymują inwestycje i eksport netto. W końcówce roku utrzymywała się nadal wysoka dynamika produkcji sprzedanej przemysłu i budowlanej oraz sprzedaży na eksport, przy pewnym już osłabieniu sprzedaży detalicznej. Wydaje się, że te tendencje się utrzymają, przynajmniej w pierwszej połowie roku. Odporność na skutki spowolnienia światowej koniunktury podnosi dobra kondycja sektora przedsiębiorstw oraz krajowych banków, a także wyraźne ograniczenie deficytu finansów publicznych w ub. roku. Poprawia się kondycja gospodarki niemieckiej, naszego głównego partnera handlowego.

fot. mat. prasowe

Kwartalny i roczny indeks biznesu PKPP Lewiatan

Indeks roczny sięgnął 43 punktów


Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Indeks popytu kwartalny nie zmienił się w stosunku do grudnia ub. roku, pozostając na poziomie 43 pkt., spadł natomiast istotnie indeks roczny o dziewięć punktów do 39 pkt. Chociaż ostatni kwartał ub. roku nie wykazał jeszcze zbyt silnego spowolnienia popytu, co pokazują wyniki sprzedaży detalicznej i produkcji sprzedanej przemysłu, to należy się tego spodziewać w tym roku, zwłaszcza w jego drugiej połowie, bo indeks półroczny pozostał na poziomie kwartalnego. Malejące przyrosty zatrudnienia oraz rosnące bezrobocie przełożą się na dalsze ograniczenie podwyżek płac, a uporczywa inflacja utrzyma dynamikę płac realnych na niskim poziomie. Dynamika indywidualnej konsumpcji ulegnie stopniowemu spowolnieniu, a spożycie zbiorowe ograniczeniu przez oszczędności budżetowe. W pierwszej połowie roku popyt krajowy będzie podtrzymywany jeszcze przez inwestycje, głównie publiczne, oraz dalszy napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W zakresie popytu zagranicznego można liczyć na poprawę kondycji gospodarki niemieckiej, naszego głównego partnera handlowego, oraz pozytywne skutki deprecjacji złotego, zastrzegając że nie dojdzie od jakiegoś istotnego załamania na skutek pogłębienia się kryzysu finansowego w UE.

fot. mat. prasowe

Kwartalne indeksy czynników

Indeksy wpływu czynników politycznych poleciały w dół


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: