eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyWłasne mieszkanie to nadal luksus

Własne mieszkanie to nadal luksus

2012-02-10 10:17

Przeczytaj także: Mieszkania: co trzeci trzydziestolatek mieszka z rodzicami


Już pracują, ale nie mieszkają na swoim

Odwrotną sytuację mamy w przypadku osób, które zadeklarowały, że nie mają własnego lokum. W najmłodszej grupie wiekowej takie osoby stanowią prawie 85%, a w najstarszej – nieco ponad 27%. Warto przy tym bliżej przyjrzeć się osobom wieku 25-34 lata, z uwagi na to, że jest to najliczniejsza grupa w naszym badaniu. Wśród respondentów w tym przedziale wiekowym tylko jedna trzecia (dokładnie 35%) zadeklarowała, że ma własne M, a dwie trzecie (dokładnie 65%), że go nie mają. To grupa osób, które powinny już rozpocząć pracę zawodową. Dlaczego nie mają swojego lokum? Przyczyn może być wiele - zbyt małe zarobki, brak udokumentowanego źródła dochodu, częste przeprowadzki czy po prostu młodzieńczy duch, których nie skłania do „wicia gniazda”.

Aż 30% respondentów wynajmuje mieszkanie

Wśród osób, które zadeklarowały, że nie mają własnego „M”, najliczniejszą grupę stanowią respondenci, którzy wynajmują mieszkanie na zasadach rynkowych, czyli od innej osoby. Stanowią oni 56% osób nieposiadających własnych „czterech kątów” i aż 30% wszystkich badanych. Na drugim miejscu wśród osób niemających własnego „M” znaleźli się respondenci mieszkający u rodziny – przeciętnie stanowili 34%, ale odsetek ten spada wraz z wiekiem (w grupie 55+ stanowi zaledwie 4% wszystkich badanych).

fot. mat. prasowe

Posiadanie mieszkania na własność a wiek respondentów

Większość dorosłych Polaków wynajmuje mieszkanie od innej osoby


Podsumowując uzyskane wyniki można powiedzieć, że wysoki, 54-proc. odsetek badanych, którzy nie mają swojego M, nie napawa optymizmem uwzględniając fakt, że w Polsce posiadanie własnego mieszkania jest traktowane jako zaspokojenie podstawowej potrzeby społecznej. Podobne podejście mają mieszkańcy innych krajów naszego regionu. Generalnie w Unii Europejskiej mamy taką sytuację, że kraje biedniejsze charakteryzują się wysokim odsetkiem własności na rynku mieszkaniowym, a kraje bogatsze – mniejszym. Udział przekraczający według Eurostatu 80% (odsetek mieszkań zamieszkiwanych przez właścicieli w relacji do wszystkich) mają na przykład Rumunia, Bułgaria, Węgry czy Słowacja. Co ciekawe, Polska – z udziałem na poziomie 69% - plasuje się w grupie państw „starej” Unii. Rekordzista są tu Niemcy, gdzie tylko 53% mieszkań jest zajmowanych przez właścicieli. U naszych zachodnich sąsiadów prawie 40% mieszkań wynajmowanych jest na zasadach rynkowych. Niski odsetek mieszkań zajmowanych przez osoby niebędące ich właścicielami w większości państw „starej” UE wynika z wysokich cen metra kwadratowego, dobrze rozwiniętych i płynnych rynków najmu, a także dużej mobilności pracowników.

fot. mat. prasowe

Odsetek nieruchomości zamieszkałych przez właścicieli (w %)

Polska na 23 miejscu pod względem nieruchomości zamieszkałych przez właścicieli


Katarzyna Siwek, Bartosz Turek

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: