Fuzje i przejęcia w energetyce 2011
2012-02-11 00:11
Przeczytaj także: Rynek fuzji i przejęć w IV kw. 2011
Już rok 2011 potwierdził rosnące zainteresowanie energetyką ze strony polskich firm surowcowych. Do podmiotów tradycyjnie związanym z tym sektorem energetyki w Polsce, dołączyło w 2011 r. PGNiG, kupując w sierpniu 2011 r. aktywa ciepłownicze Vattenfalla w Warszawie. Budowę elektrowni węglowej we współpracy z partnerem potwierdziła Kompania Węglowa, zatwierdzając w grudniu strategię do roku 2015. KGHM zwiększył udziały w akcjach Taurona do 10,39%. PKN Orlen w pierwszym kwartale 2012 r. deklaruje wybór wykonawcy elektrowni we Włocławku.
„Należy oczekiwać, że wobec znacznej niepewności związanej z sytuacją makroekonomiczną to przede wszystkim duże podmioty kontrolowane przez Skarb Państwa będą mogły pozwolić sobie na większą elastyczność na rynku fuzji i przejęć. Charakterystyczny jest nowy trend w postaci inwestowania także w wytwarzanie energii przez podmioty dostarczające surowce energetyczne, jak PGNiG czy Kompania Węglowa. Należy oczekiwać, że będzie on kontynuowany”– powiedział Piotr Łuba, partner, lider Grupy Energetycznej PwC w Polsce.
Na dynamikę procesów fuzji i przejęć w sektorze energetyki w kolejnych latach wpływać będą z jednej strony regulacje prawne, przekładające się na opłacalność biznesu – jak tzw. trójpak energetyczny, z drugiej dostępność kapitału i realizacja strategii porządkowania portfeli aktywów przez głównych graczy branżowych.
„Potrzeby inwestycyjne krajowego sektora są pilne i bardzo duże. Jednocześnie inwestorzy działają na rynku obarczonym przez regulatora dużą dozą niepewności legislacyjnej, która może zniechęcać do inwestowania. Dlatego tylko podmioty silne kapitałowo i realizujące strategię konsolidacji rynkowej mogą w najbliższym czasie odegrać znaczącą rolę na rynku fuzji i przejęć. Biorąc pod uwagę cykl przebiegu transakcji, a także sytuację na rynkach finansowych, można oczekiwać, że w roku 2012 aktywność transakcyjna inwestorów będzie mniejsza w porównaniu z latami 2010-2011. Z kolei następne lata przyniosą dalsze zmiany własnościowe w polskiej energetyce”– dodał Piotr Łuba.
Dodatkowe informacje o raporcie „Power Deals 2012”
Raport „Power Deals” analizuje globalną transgraniczną i wewnętrzną aktywność transakcyjną. Uwzględnia transakcje związane z generowaniem, przesyłem i dystrybucją energii; przesyłem, dystrybucją i przechowywaniem gazu ziemnego; wreszcie z detaliczną sprzedażą energii. Transakcje związane z operacjami poprzedzającymi te aktywności, w tym z wydobyciem i produkcją gazu, nie są uwzględniane. Transakcje związane z odnawialnymi źródłami energii nie są uwzględniane, ponieważ są omawiane w siostrzanej publikacji „Renewables Deals”. Analiza bazuje na informacjach o transakcjach w branży energetycznej i gazowej zawartych w „Globalnej bazie przejęć i fuzji” firmy Dealogic. Obejmuje transakcje zapowiedziane, w tym oczekujące na finalizację finansową oraz prawną, oraz transakcje sfinalizowane. Dane porównawcze za poprzednie lata mogą różnić się od tych, które pojawiły się w poprzednich edycjach naszej dorocznej analizy albo w innych publikacjach dotyczących tegorocznych transakcji. Może to być spowodowane aktualizacjami informacji albo usprawnieniami metodologii i wynikającym z tego przeszacowaniem wejściowej bazy danych. Wartości transakcji są szacowane na podstawie zapowiedzianych lub ogłoszonych danych z uwzględnieniem ewentualnych długów i zobowiązań. Federacja Rosyjska jest traktowana jako oddzielna jednostka geograficzna. Azję i Oceanię uznajemy za region obejmujący Australazję, chyba że zaznaczono inaczej. Wszystkie dane o liczbie transakcji uwzględniają transakcje bez ogłoszonej wartości, chyba że zaznaczono inaczej.
Przeczytaj także:
Fuzje i przejęcia w Polsce w 2024 roku
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
fuzje i przejęcia, przejęcia, wartość fuzji i przejęć, rynek fuzji i przejęć, liczba fuzji i przejęć, sektor energetyczny, branża energetyczna
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)