Fuzje i przejęcia w energetyce 2011
2012-02-11 00:11
Przeczytaj także: Rynek fuzji i przejęć w IV kw. 2011
Sprzedaż GZE na rzecz Tauron można uznać za jedną z największych transakcji na rynku energetyki w Polsce od kilku lat. Co prawda wśród transakcji z roku 2010 znalazły się przekraczające swoją wartością 1 mld EUR projekty, takie jak sprzedaż przez MSP pakietów akcji PGE czy też Tauron, jednak nastąpiły one przez Giełdę, a nie w transakcji prywatnej do jednego podmiotu. Jeszcze wyższa wartość transakcji przejęcia ENERGA przez PGE w wysokości 1,9 mld EUR jest czysto teoretyczna, bowiem nie doszło i nie zapowiada się by doszło do jej finalizacji z uwagi na stanowisko UOKiK.
Wśród istotnych transakcji w sektorze energetyki w Polsce w 2011 r. należy także wymienić sprzedaż przez Giełdę 11,9% akcji Tauron, z tytułu której Skarb Państwa uzyskał 1,3 mld PLN, a także odkupienie przez ENERGA mniejszościowych pakietów akcji ENERGA – Operator oraz ENERGA – Elektrownie Ostrołęka od Skarbu Państwa za kwotę łącznie 590 mln PLN. W wyniku wcześniejszego zbycia części akcji EC Białystok należących do Skarbu Państwa na rzecz ENEA, również dotychczasowy inwestor SNET zdecydował o sprzedaży ENEA pakietu kontrolnego w elektrociepłowni za kwotę 350 mln PLN. Kulczyk Holding stał się właścicielem Elektrociepłowni Nowa Sarzyna za sumę 300 mln PLN kupując spółkę od AEI. W wyniku przeprowadzonych procesów prywatyzacji, Fortum przejęło po 85% akcji w Zespole Elektrociepłowni Bytom i Elektrociepłowni Zabrze za łączną kwotę 82 mln PLN, zaś JSW nabyło 85% PECu Jastrzębie za sumę 140 mln PLN. Specyficzną transakcją, acz związaną blisko z sektorem, było przejęcie Towarowej Giełdy Enegii przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie za 180 mln PLN. Z kolei wśród transakcji w sektorze energetyki odnawialnej należy odnotować sprzedaż Farm Wiatrowych w Łękach Dukielskich, Bukowsku i Rymanowie przez Martifer Renewables SGPS S.A. na rzecz Inter IKEA Systems BV za kwotę 390 mln PLN oraz nabycie przez CEZ pakietu kontrolnego w Eco-Wind Construction (wartości transakcji nie ujawniono).
Przeczytaj także:
Fuzje i przejęcia w Polsce w 2024 roku
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
fuzje i przejęcia, przejęcia, wartość fuzji i przejęć, rynek fuzji i przejęć, liczba fuzji i przejęć, sektor energetyczny, branża energetyczna
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)