Europa: wydarzenia tygodnia 6/2012
2012-02-12 19:34
Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 5/2012
- Średnia zadłużenia krajów UE wynosi 87,4 proc.Po trzech kwartałach 2011 roku zadłużenie Grecji wyniosło 159 proc. PKB, a Włoch - 119,6 proc. PKB.
- Szef eurogrupy Jean-Claude Juncker jest kolejnym ważnym politykiem, który poparł propozycję Angeli Merkel i Nicolasa Sarkozy'ego, by część greckich przychodów szła na specjalne konto służące do obsługi greckiego długu.
- Według Eurostat ponad 40 mln Europejczyków żyje w biedzie. Za biednych uznaje się osoby, które spełniają cztery z dziewięciu kryteriów takich jak brak pieniędzy, żeby zapłacić za mieszkanie, prąd i ogrzewanie, które nie jeżdżą na wakacje, nie mają np. pralki, kolorowego telewizora czy telefonu itp. W Polsce według Eurostatu żyje 5 mln takich osób (14 proc.), jednak drugie tyle jest "zagrożonych ubóstwem" (miesięczne dochody na osobę w rodzinie nie przekraczają 688 zł). Średnia w Europie to 8 proc. W Bułgarii czy Rumunii do tej grupy zalicza się ok. 30 proc. społeczeństwa, a na Łotwie, Litwie czy Węgrzech - jest to ponad 20 proc. W najbogatszych krajach takich jak w Szwajcarii, Norwegii, Szwecji czy Luksemburgu - ten odsetek ludzi biednych nie przekracza nawet 2 proc.
- Europejski Bank Centralny pozostawił podstawowe stopy procentowe bez zmian (główna stopa procentowa pozostała na poziomie 1 proc.). Ostatni EBC obniżyło stopy w listopadzie i grudniu 2011 roku zmniejszając je o 25 pkt bazowych.
- Niemiecki eksport w 2011 roku wzrósł o 11,4 proc. r/r i po raz pierwszy w historii przekroczył 1 bln euro, a import wzrósł o 13,2 proc. i także osiągnął poziom 902 mld euro. Niemcy zwiększyły eksport przede wszystkim do krajów spoza Unii Europejskiej. Pod koniec roku tempo eksportu malało i w opinii analityków ta tendencja się utrzyma. Przyczyną jest narastającego globalnego spowolnienia gospodarczego.
- Według EBC gospodarka Francji w pierwszym kwartale 2012 roku będzie znajdować się w stanie stagnacji. Prognozy przewidują, że w 2012 roku dług publiczny wyniesie 89,1 proc. PKB, a w 2013 roku 89,3 proc. PKB. Deficyt budżetowy Francji został obniżony na koniec 2011 roku do 90,8 mld euro ze 148,8 mld euro na roku.
- Nowy hiszpański rząd reformuje rynek pracy. To dziś największy problem Hiszpanii. Stopa bezrobocia w Hiszpanii jest obecnie na poziomie 23 proc., a wśród osób poniżej 25. roku życia wynosi ona 48 proc.
- Pokonany został impas w realizacji trójstronnego programu współpracy transgranicznej pomiędzy Polską, Litwą i Rosja. Program jest finansowany ze źródeł unijnych i z budżetu Rosji. Polska przeznaczyła na niego 59 mln euro, Litwa - 18 mln euro, Komisja Europejska - 55 mln, a Rosja - 44 mln euro. Razem budżet programu ma wynieść 176 mln euro.
- W styczniu inflacja na Białorusi wyniosła 1,9 proc.(w ubiegłym roku było to 6-8 proc. miesięcznie, a w całym roku inflacja wyniosła 109 proc.). Tegoroczna inflacja wg rządu ma wynieść 19-22 proc.
- Niemiecki rząd poinformował, że na razie nie podpisze ACTA -międzynarodowego porozumienia o walce z piractwem i handlem podróbkami.
- Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) zleciła Airbusowi przeprowadzenie kontroli wszystkich eksploatowanych obecnie samolotów A380. Przyczyną przymusowej akcji są pęknięcia, jakie wystąpiły na skrzydłach tych samolotów.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
HISZPANIA WYJDZIE Z KRYZYSU?
Ze zmianą rządu Hiszpanie wiążą duże nadzieje. Po ostatnich wyborach parlamentarnych powołany został nowy, konserwatywny rząd, który zaczyna swoją reformatorską działalność od wprowadzenia zmian na rynku pracy. Tworzenie nowych miejsc pracy i redukcja bezrobocia to obecnie główny problem tego kraju. Dziś bezrobocie w Hiszpanii sięga 23 proc., a wśród osób poniżej 25. roku życia - 48 proc...
Problemy gospodarcze przed którymi staje dziś nowy rząd rzeczywiście poważne. Gdy mówi się o zagrożeniach strefy euo, to w pierwszej kolejności wymienia się kolejno gospodarki Grecji, Portugalii, Hiszpanii i Włoch.
Przez wiele lat rozwój gospodarczy Hiszpanii był oparty na budownictwie, głównie na budownictwie mieszkaniowym. W dużym stopniu było ono oparte na kredytach. Dziś hiszpańskie banki i inne instytucje finansowe mają zamrożone w niesprzedanych nieruchomościach aktywa rzędu 176 mld euro!
Problem bezrobocia jest dziś "gorącym" problemem społecznym i politycznym. Jego poziom nie maleje, a wręcz przeciwnie, wzrasta. Najpoważniejszym problemem jest brak pracy dla Hiszpanów w wieku od 16 do 24 lat. To dziś potencjalne źródło niepokojów społecznych. Odsetek bezrobotnych w tej grupie sięga dziś 50 proc. Warto też dodać, że w ciągu ostatniego miesiąca liczba bezrobotnych wzrosła o ponad 177 tys...
Forma prawna zasygnalizowanej reformy rynku pracy opiera się na przyjętym przez rząd dekrecie. Jego istotą jest zachęta do zwiększenia zatrudnienia. Małe firmy zatrudniające do 50 pracowników dostaną ulgę rzędu 3 tys. euro za przyjęcie do pracy osoby przed trzydziestką, która poszukuje pierwszej pracy.
Pracodawcy nie będą już mogli jak dotąd podpisywać z pracownikami tymczasowych kontraktów, które nie dają im żadnych lub prawie żadnych dodatkowych korzyści przez trzy lata. Teraz będzie w oparciu o taką umowę będzie można zatrudniać na okres nie dłuższy niż 24 miesiące.
Dekret daje możliwość elastycznego podejścia do czasu pracy, zakresu obowiązków i wynagrodzeń, w zależności od sytuacji gospodarczej kraju i sytuacji firmy. Stworzono też możliwość poluzowania lub nawet wycofania się pracodawcy z ustaleń poczynionych wcześniej ze związkami zawodowymi.
Równocześnie dekret zmniejsza wysokość odpraw dla pracowników i oferuje ulgi podatkowe za zatrudnianie osób młodych. Odszkodowanie za zwolnienie będzie mogło maksymalnie wynieść równowartość wynagrodzenia za 33 dni od jednego przeprowadzonego roku (wcześniej obowiązywał ekwiwalent pensji za 45 przepracowanych dni).
Przeczytaj także:
Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)