eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiatTydzień 04/2003 (20-26.01.2003)

Tydzień 04/2003 (20-26.01.2003)

2003-01-26 20:57

  • Rozpoczęło się doroczne ŚWIATOWE FORUM GOSPODARCZE w DAVOS. Spotkanie polityków i ludzi biznesu poświęcone jest sytuacji w światowej gospodarce.

  • W dalszym ciągu cena ropy utrzymuje się na poziomie ok. 30 USD/baryłkę.

  • Na całym świecie jest już ponad 180 mln bezrobotnych- informuje Międzynarodowa Organizacja Pracy. W ciągu ostatniego roku przybyło na świecie ponad 20 mln osób bez pracy.

  • W ubiegłym tygodniu liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła w USA do 381 tys. z 363 tys., po korekcie tydzień wcześniej, podał amerykański Departament Pracy.

  • Internetowe oszustwa i kradzieże danych zostały uznane przez Federalną Komisję Handlu za jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla konsumentów w Stanach Zjednoczonych. W sumie amerykańscy konsumenci zostali oszukani w ubiegłym roku na 343 mln USD, czyli o 160 mln USD więcej niż rok temu.

  • W 2002 roku na świecie sprzedano 681 mln płyt kompaktowych, czyli o blisko 11% mniej niż w roku 2001. Producenci twierdzą, że przyczyną tej sytuacji jest internetowy system wymiany plików.

  • Sieć fast-food McDonald's poinformowała, że w ubiegłym kwartale poniosła pierwszą w historii stratę netto z powodu kosztów zamknięcia części restauracji. Strata netto wyniosła w czwartym kwartale 434,8 mln USD, czyli 27 centów na akcję.

  • American Airlines zanotował rekordowe straty roczne w historii transportu powietrznego, które wyniosły aż 3,5 mld USD. Akcje firmy spadły w środę o 23%.


Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych

Co roku od 30 już lat czołowi przedstawiciele świata polityki i biznesu spotykają się na Światowym Forum Gospodarczym. Tym razem po rocznej przerwie Forum powróciło do szwajcarskiego kurortu Davos (w ubiegłym roku spotkanie wyjątkowo odbyło się w Nowym Jorku), gdzie na kolejne spotkanie tego ekskluzywnego klubu przyjechało ponad 2300 członków.

W gronie 1300 przedstawicieli świata biznesu są takie gwiazdy jak: założyciel Microsoftu Bill Gates, dyrektor generalny Coca- Coli Douglas N. Daft i szef Sony, Nobuyuki Idei. Świat polityki reprezentuje też niemałe grono przywódców państw, członków rządów, kierownictw organizacji międzynarodowych. Z Polski oprócz prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, który w spotkaniach tych uczestniczy regularnie, do Davos przyjechał także wicepremier i minister finansów Grzegorz Kołodko.

Wśród ludzi biznesu znane jest powiedzenie, że "nikt nie robi dobrych i długotrwałych interesów z tym, do kogo nie ma zaufania". Nie dziwi fakt, że po serii skandali z "kreatywną księgowością", w obliczu niezdolności szeregu krajów do obsługi swego zadłużenia, a nawet niebezpieczeństwa ich bankructwa, a także wobec konfliktu wokół Iraku organizatorzy dla tegorocznego Forum przyjęli hasło obrad: "BUDOWA ZAUFANIA". Uznano, że należy wrócić do podstaw, bo fundamentalnym dziś problemem stała się potrzeba przywrócenia wiarygodności firmom i rządom.

Gospodarka światowa dziś drepcze w miejscu, realne jest zagrożenie terroryzmem, obawy przed konfliktem irackim potęguje dodatkowo niebezpieczny wzrost napięcia na Półwyspie Koreańskim. Nie jest dziwne, że nastrój niepokoju łączy środowiska polityków i ludzi biznesu. Widać to było przy inauguracyjnym przemówieniu prezydenta Szwajcarii Pascala Couchepin, którego wezwanie do rozwiązania konfliktu irackiego "środkami pokojowymi" sala przyjęła z aplauzem.

Obserwatorzy krytycznie oceniają rozpoczęte forum. Mnożą się głosy, że tak politycy, jak i ludzie biznesu nie mają dzisiaj realnej i realizowalnej koncepcji na podstawowe bolączki i zagrożenia współczesnego świata.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: