Wtórny rynek nieruchomości I 2012
2012-02-13 14:00
Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości XII 2011
CENY TRANSAKCYJNE
fot. mat. prasowe
Porównanie cen ofertowych i transakcyjnych
Kolejne wydanie raportu przynosi informacje o nieznacznych spadkach cen transakcyjnych mieszkań. Obniżki odnotowano w sześciu analizowanych miastach. Wyjątkiem jest Gdańsk, gdzie tym razem kupujący postawili na mieszkania nieco droższe niż przed miesiącem, co widać w podniesieniu się średniej ceny transakcyjnej o 2,1 proc. do poziomu 5388 zł za m kw. W pozostałych monitorowanych miastach cena m kw. spadała od 7 do 48 zł za m kw., a obniżki nigdzie nie przekroczyły 1 proc.
fot. mat. prasowe
Cena m kw kawalerki a średnia cena m kw. mieszkań na rynku
Transakcje przeprowadzone w styczniu nie miały też dużego przełożenia na zmianę średniego metrażu nabywanych mieszkań. Jedynie w czterech miastach kupowane mieszkania wyróżniały się mniejszą powierzchnią w porównaniu do poprzedniego zestawienia. Po wprowadzeniu w życie zapisów Rekomendacji S można było się spodziewać znacznego obniżenia średnich powierzchni nabywanych lokali. Jednak dopiero za 2-3 miesiące, po przeanalizowaniu wyłącznie transakcji z tego roku przekonamy się, czy rzeczywiście spadek zdolności kredytowej odcisnął silne piętno na rodzaju nabywanych mieszkań.
fot. mat. prasowe
Kształtowanie się średnich cen transakcyjnych w I 2012
Jeżeli okaże się, że analizowane w koszyku transakcji mieszkania będą mieć coraz mniejszą powierzchnię, może dojść do sytuacji, że średnie ceny transakcyjne nie będą wykazywać kolejnych obniżek. Będzie to następstwo prawidłowości występującej na rynku wtórnym: mieszkania o niewielkich powierzchniach (głównie chodzi tu o kawalerki) charakteryzują się zwykle wyższą ceną jednostkową m kw.
Poza Łodzią, gdzie zeszłoroczne transakcje nie pokazują takiej korelacji, ceny m kw. mieszkań jednopokojowych są wyższe od średnich cen m kw. odnotowanych na rynku od 1,5 aż do 10 procent. Największe różnice w cenach widoczne są w Poznaniu, gdzie cena m kw. mieszkań jednopokojowych jest wyższa średnio o 10 proc. od średniej ceny transakcyjnej m kw. w tym mieście. W Warszawie, Gdyni i Gdańsku te różnice wynoszą ponad 6 proc.
1 2
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)