eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyElastyczna praca a wydajność pracownika

Elastyczna praca a wydajność pracownika

2012-02-15 12:36

75% polskich firm twierdzi, że wydajność ich pracowników uległa zwiększeniu dzięki zastosowaniu elastycznej pracy, a 74% przedsiębiorstw bezpośrednio łączy z nią rosnące przychody - wynika z najnowszych badań firmy Regus, globalnego dostawcy elastycznych miejsc pracy. Badania objęły ponad 16 000 kierowników wyższego szczebla na całym świecie. To pierwsze tego typu badania, które udowodniły związek między elastyczną pracą (czasem i/lub miejscem pracy) a zwiększoną wydajnością oraz generowaniem przychodów.

Przeczytaj także: Elastyczna praca ważniejsza od płacy

Respondenci podkreślili, że dzięki możliwości wykonywania pracy w elastycznych i bardziej dogodnych dla nich warunkach mają więcej energii i są silniej zmotywowani (70%), co wiąże się z ich zwiększoną wydajnością i generuje więcej zysków dla firmy. Elastyczna praca i wynikające z niej lepsze samopoczucie oraz stan zdrowia pracownika odgrywa również ważną rolę jako narzędzie zatrzymywania talentów, zapewniając firmom cenny sposób ich wynagradzania i motywowania oraz przyciągania nowych i wartościowych dla organizacji osób.

Ponadto, badania wykazały, że:
  • 52% respondentów deklaruje, że pracuje więcej w terenie niż dotychczas.
  • 65% respondentów twierdzi, że pracownicy ich firm czują się zdrowsi dzięki elastycznej pracy.
  • 79% respondentów oczekuje wzrostu liczby osób, które w pewnym punkcie swojej kariery wybiorą pracę na część etatu.
  • W ujęciu globalnym małe firmy są bardziej skłonne do umożliwienia swoim pracownikom elastycznej pracy niż duże przedsiębiorstwa. 80% pracowników małych firm uważa, że ich firma działa bardziej elastycznie niż dotąd. Dla porównania, takiego samego zdania jest 68% pracowników dużych przedsiębiorstw.
Usprawnienia w zakresie technologii i sieci, jak również rosnące oczekiwania pracowników względem lepszej równowagi w sferze życia prywatnego i pracy sprawiły, że elastyczna praca stała się raczej normą niż wyjątkiem. Nasze badanie potwierdza, że firmy na całym świecie uznają wyższą wydajność i generowanie większych przychodów za bezpośrednio powiązane z praktykami elastycznej pracy – powiedział Krzysztof Rudyk, Country Manager Regus w Polsce.

Pracownicy coraz więcej czasu spędzają w terenie, co sprawia, że poszukują miejsc, z których mogą wykonywać swoją pracę. Dostępność do takich ośrodków jest szczególnie atrakcyjna dla mniejszych firm, które nie mogą opierać swojej działalności na własnej sieci biur.

Dzięki większej swobodzie personel czuje się zdrowszy, ma więcej energii i jest bardziej zmotywowany, co oznacza z kolei, że ludzie są szczęśliwsi w pracy, bardziej lojalni i mniej skłonni do odejścia. Wraz ze zmieniającymi się oczekiwaniami pracowników umowa o pracę na niepełny etat staje się bardziej dostępna już nie tylko dla freelancerów, ale także dla pracujących mam i osób starszych. Dzięki nowym warunkom zatrudnienia również pracownicy generacji Y są bardziej skłonni do poszukiwania pracy w nowych obszarach i specjalizacjach – dodał Krzysztof Rudyk.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: