eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyJest praca w księgowości i audycie

Jest praca w księgowości i audycie

2012-02-17 00:15

Początek roku kalendarzowego i następujący tuż po nim okres rozliczeniowy w urzędach skarbowych, zdaje się wpływać stymulująco na branżę księgowości. Liczba ofert dla księgowych i audytorów w internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl, zwiększyła się w ciągu ostatniego miesiąca o ponad 360 ogłoszeń. W sumie pracownicy z branży Księgowość i audyt znajdą na portalu ok. 460 ofert pracy - to niemal dwa razy więcej, niż przed dwoma laty, kiedy to pod koniec stycznia liczba ogłoszeń sięgała około 240. Z czego wynika tak wyraźny wzrost w zapotrzebowaniu na księgowych, skoro najnowsze statystyki dostarczane przez ZUS alarmują, że w ubiegłym roku powstało ponad połowę mniej nowych przedsiębiorstw, niż w latach poprzednich?

Przeczytaj także: Walentynki generują oferty pracy

- Rozpoczynający się właśnie okres rozliczeniowy z pewnością sprzyja tak wyraźnemu zwiększaniu się w ostatnich tygodniach ofert pracy dla księgowych. Nie jest to główna przyczyna tendencji wzrostowej ― mówi Beata Szilf-Nitka, dyrektor zarządzający internetowej giełdy pracy infoPraca.pl. ― Oferty pracy tymczasowej lub dla asystentów księgowych są w mniejszości. Większość pracodawców poszukuje księgowych na stałe. Z pewnością nie bez wpływu na sytuację pozostaje nadal dynamiczny rozwój branż IT czy HR ― wiele ogłoszeń o pracę dla księgowych pochodzi właśnie od największych przedsiębiorstw z tych sektorów, w tym także zagranicznych, otwierających swoje oddziały w Polsce. Stąd coraz ważniejszym czynnikiem przy zatrudnieniu w tej profesji staje się znajomość języków obcych.

Najwięcej jest obecnie ofert dla głównych księgowych, samodzielnych księgowych, specjalistów ds. kadr i płac. Na tych stanowiskach wymagane jest doświadczenie minimum roczne, a najczęściej wahające się od 3 do 5 lat, w pojedynczych ofertach dochodzące nawet do 10 lat. Absolwenci kierunków ekonomicznych i finansowych bez doświadczenia mogą liczyć jedynie na staże i praktyki, czasem na posady młodszego księgowego lub asystenta księgowego. Tego typu ogłoszenia stanowią ok. 10% ofert opublikowanych w infoPraca.pl. I choć rosnąca liczba firm, zwłaszcza tych najmniejszych, jednoosobowych, decyduje się na korzystanie ze specjalnych programów do samodzielnego prowadzenia księgowości, tzw. e-księgowości, nie odbija się to negatywnie na liczbie ofert dla doświadczonych pracowników tego sektora rynku pracy.

- Gdyby każdy był w stanie poprowadzić księgowość tylko przy pomocy programów informatycznych, nikt nie potrzebowałby księgowych, a urzędy skarbowe nie miałyby kogo sprawdzać, bo i po co, skoro jest tak idealnie? ― mówi Stefan Czerwiński, sekretarz Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, biegły rewident. — Dobry księgowy przez kilka lat zdobywa wiedzę, następnie praktykę i... przez całe życie się uczy. Zbytnia pewność siebie bywa zgubna, a konsekwencje błędnego wyboru są bardzo kosztowne. Bardziej niż zatrudnienie dobrego fachowca, który na bieżąco śledzi zmiany i interpretacje przepisów, potrafi analizować, wyciągać wnioski, a także sugerować kierunki działań. Księgowy to zawód zaufania publicznego, który jedynie z pozoru wydaje się być łatwy. O odpowiedzialności księgowego za błędy sprzed lat mówi m.in. wyrok, jaki zapadł niedawno w Sądzie Najwyższym, do którego trafiła skarga kasacyjna jednej ze spółek. Sędziowie SN orzekli, że roszczenia wobec księgowego nie uległy przedawnieniu (sygnatura akt: II PK 38/11), choć sprawa dotyczyła błędu sprzed więcej niż pięciu lat od kontroli skarbowej.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: