Europa: wydarzenia tygodnia 7/2012
2012-02-19 11:26
Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 6/2012
- Do grupy instytucji mających zastrzeżenia od umowy ACTA dołączyła Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Swoje zaniepokojenie przedstawiła w liście do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza. Zaapelowała ona o respektowanie swobody wypowiedzi.
- W styczniu Standard & Poor's obniżył ratingi dziewięciu krajów strefy euro. Teraz podobna decyzję podjął Moody's. Co prawda pozostawił rating Francji na najwyższym poziomie AAA, jednak obniżył ratingi Hiszpanii (o dwa poziomy z A1 do A3), Włoch (z A2 do A3), Portugalii, Słowenii, Słowacji i Malty. Polska ma ocenę A2.
- SWIFT to Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej i niezależna organizacja zajmująca się rozliczaniem transakcji międzybankowych. Nadzoruje ona sieć telekomunikacyjną poprzez którą instytucje finansowe dokonują przelewów pieniędzy.Unia Europejska zamierza zablokować irańskim bankom możliwość korzystania z systemu SWIFT.
- Banki centralne Eurolandu posiadają w swoich portfelach inwestycyjnych grecki dług o wartości około 20 mld euro. EBC rozważa możliwość wydania zgody na to, by banki centralne krajów strefy euro poniosły takie same straty na posiadanym greckim długu jak prywatni wierzyciele Aten. Ta decyzja ma być niezależna od obligacji o wartości 40 mld euro, które zostały zakupione przez ECB w ramach programu skupu długu.
- Moody's ostrzegła też, że może obniżyć oceny wiarygodności 17 globalnych i 114 europejskich instytucji finansowych. To skutek kryzysu zadłużeniowego w krajach strefy euro. Zagrożone obniżką ratingu jest 17 globalnych banków, a wśród nich są: UBS, Credit Suisse, Morgan Stanley, Barclays, BNP Paribas, Crédit Agricole, Deutsche Bank, HSBC Holdings, Goldman Sachs, Bank of America i Nomura.Moody's ostrzegła też, że może obniżyć oceny wiarygodności 17 globalnych i 114 europejskich instytucji finansowych. To skutek kryzysu zadłużeniowego w krajach strefy euro. Zagrożone obniżką ratingu jest 17 globalnych banków, a wśród nich są: UBS, Credit Suisse, Morgan Stanley, Barclays, BNP Paribas, Crédit Agricole, Deutsche Bank, HSBC Holdings, Goldman Sachs, Bank of America i Nomura.
- Islandzka gospodarka wychodzi z zapaści z 2008 roku, udało się powstrzymać wzrost bezrobocia, a Fitch podniósł rating tego kraju ze śmieciowego poziomu BB+ do BBB-.
- Minął termin, w którym KE miała otrzymać odpowiedź na zgłoszone zastrzeżenia wobec nowych przepisów o banku centralnym, urzędzie ochrony danych osobowych oraz przymusowym obniżeniu wieku emerytalnego dla sędziów i prokuratorów. Węgierski rząd w przypadku pewnych zarzutów zgłosił gotowość do nowelizacji ustaw, a w przypadku innych - zaproponował przepisy przejściowe. W pewnych nowych uregulowaniach Budapeszt liczy na to, że przekona KE do swych racji bez zmieniania prawa.
- Wielka Brytania i Francja będą współpracowały przy rozwoju energetyki atomowej. Pierwszym etapem ma być wspólna budowa nowej elektrowni atomowej w Wielkiej Brytanii.Przy tym projekcie będą współpracowały brytyjski Roll-Royce i francuska firma Areva.
-
W IV kwartale 2011 kraje unijne zanotowały wzrost gospodarczy na poziomie 0,9 proc. r/r, w USA wyniósł on 0,7 proc., a w Japonii nastąpił spadek o 0,6 proc. W całym 2011 roku kraje strefy euro zanotowały wzrost o 1,5 proc. r/r, a gospodarka całej UE wzrosła o 1,6 proc.
Według urzędu statystycznego ONS liczba bezrobotnych w Wielkiej Brytanii na koniec grudnia wyniosła 2,67 mln osób (stopa bezrobocia wynosi 8,4 proc.) i jest najwyższa od 16 lat. Liczba bezrobotnych w wieku 16-24 lat wzrosła do 1,038 mln, a stopa bezrobocia w tej kategorii bezrobotnych wyniosła 22,2 proc. -
Pojawiły się informacje, że Portugalia może mieć problemy z samodzielną obsługa swojego zadłużenia (powyżej 110 proc. PKB) i może potrzebować podobnej redukcji długu jak Grecja. Dotąd Portugalia otrzymała 38,5 mld euro z 78 mld euro przyznanych jej pożyczek, co umożliwiło uniknięcia bankructwa.
Portugalia realizuje reformy, mające doprowadzić do poprawy konkurencyjności gospodarki, zmniejszenia deficytu sektora finansów publicznych i zahamowania przyrostu długu publicznego.Zmiany są wprowadzane przy wielotysięcznych protestach.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
NIEMCY I NIEMIECKA GOSPODARKA czyli O FUNDAMENTACH
W wielu europejskich gospodarkach mamy do czynienia z rosnącymi zagrożeniami wysokim poziomem zadłużenia i problemami z ich obsługą, a także z recesją. Niemcy wydają się być dziś bezpiecznym krajem i stabilizatorem sytuacji gospodarczej w Europie. To dobrze, że teki kraj jest w centrum gospodarki strefy euro i w gronie 27 krajów unijnych. Warto więc z pewnego dystansu spojrzeć na ten kraj, na stan jego gospodarki, ale też na jego majątek.
Federalne Zrzeszenie Niemieckich Banków szacuje dziś (dane na III kw. 2011 roku), że Niemcy mają majątek szacowany na 10 bln euro. Tworzą go inwestycje w nieruchomości i aktywa finansowe. W komentarzu do tej informacji podano, że w tej sumie nie uwzględnia się (ze zrozumiałych względów wyposażenia mieszkań, środków transportu, dzieł sztuki i biżuterii.
Obecnie ten majątek obciąża 1,5 bln euro prywatnych kredytów, zaciągniętych w niemieckich bankach.Na czysto pozostaje więc 8,5 bln euro. Jest to duży majątek, czterokrotnie wyższy od sumarycznego zadłużenia Niemiec, które wynosi 2, 1 biliona euro. Warto tu dodać, że według EUROSTAT-u w III kw.2011 roku łączne zadłużenie państw strefy euro wyniosło 8,2 bln euro, a wszystkich 27 państw członkowskich wynosi na 10, 3 biliona euro.
Ciekawostką wartą zaprezentowania jest to, że przechowywanie i powiększanie majątku przez Niemców odbywa się w sposób mało ryzykowny, bo aż 70 procent obywateli Niemiec trzyma pieniądze najczęściej w formie wkładów bankowych, a tylko 5 proc. Niemców kupuje akcje. Ich oszczędności szacowane są dziś na 4,6-4,7 bln euro.
Przeczytaj także:
Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)