Ile dni trwała sprzedaż mieszkania w I 2012 r.?
2012-02-21 10:05
Charakterystyka procesu sprzedaży mieszkań © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Ile dni trwała sprzedaż mieszkania w XII 2011 r.?
Proces wydłużył się dwukrotnieWstępne dane za styczeń pokazują, że od podpisania umowy pośrednictwa do umowy finalnej mijało 169 dni, czyli 5,6 miesięcy. Oznacza to, że dziś sprzedawane są mieszkania, których data ogłoszenia sprzedaży wypada przeciętnie w lipcu lub sierpniu zeszłego roku. Dla porównania w przypadku transakcji zakończonych w rekordowo szybkim marcu 2011 roku cały proces trwał 80 dni, a w ostatnich 12 miesiącach średnio 123 dni. warto zauważyć, że od marca czas potrzebny na znalezienie nabywcy mieszkania rósł. Wydłużył się on w ciągu 10 miesięcy przeszło dwukrotnie. Z tego wzrostowego trendu wyłamał się grudzień 2011 roku. Wtedy to mieszkania sprzedawały się w 149 dni. Wytłumaczenia można szukać w nowelizacji rekomendacji S, która była katalizatorem skłaniającym kupujących do podejmowania decyzji o zakupie jeszcze w zeszłym roku.
fot. mat. prasowe
Charakterystyka procesu sprzedaży mieszkań
Chętnych przyciąga elastyczny rynek pierwotny
Podobne trendy, jak przypadku całkowitej długości transakcji, charakteryzują także dane o czasie niezbędnym do podpisania umowy przedwstępnej. W przypadku transakcji zakończonych w styczniu, od ogłoszenia chęci sprzedaży lokalu do podpisania umowy przedwstępnej mijało 129 dni, czyli przeszło cztery miesiące. Jest to wynik o 73 dni dłuższy niż w marcu, kiedy to mieszkania sprzedawały się najszybciej w ostatnich 12 miesiącach. W tym samym okresie od ogłoszenia chęci sprzedaży lokalu do podpisania umowy przedwstępnej mijały przeciętnie 82 dni. Ruch na rynku mieszkań używanych nie jest aż tak dynamiczny, bo i rynek ten w znacznie wolniejszym tempie dostosowuje się do możliwości finansowych popytu niż rynek pierwotny. Wystarczy zauważyć, że w pięciu dużych miastach przeciętna cena ofertowa mieszkań pomiędzy grudniem 2011 i 2010 roku spadła na rynku pierwotnym dwukrotnie szybciej (6%) niż na wtórnym (3%).
fot. mat. prasowe
Zmiana cen ofertowych mieszkań (rynek pierwotny)
fot. mat. prasowe
Zmiana cen ofertowych mieszkań (rynek wtórny)
W styczniu gotówki nie brakowało
Na styczniowe wydłużenie procesu sprzedaży nie miał wpływu mniejszy udział transakcji zawieranych bez udziału finansowania bankowego. Rekordowo mało było ich w listopadzie (7%). W ostatnich 12 miesiącach średnia wyniosła natomiast 19%. Na tym tle styczniowy wynik jest wysoki. W ostatnim miesiącu aż 22% transakcji zawartych na rynku wtórnym przez Home Broker było „gotówkowych”.
Na kredyt nie trzeba długo czekać
Różnicę między długością całego procesu sprzedaży i czasem potrzebnym na zawarcie umowy przedwstępnej można w dużym uproszczeniu utożsamić z czasem, który potrzebują kupujący na zdobycie finansowania transakcji. W styczniu różnica ta wyniosła niewiele ponad 40 dni. Identyczny wynik dałoby uśrednienie danych za ostatnich 12 miesięcy. Dane te potwierdzają, że sytuacja na rynku kredytowym utrzymuje się na relatywnie stabilnym poziomie.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)