eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolska gotowa na cloud computing

Polska gotowa na cloud computing

2012-02-22 13:48

Przeczytaj także: Polska w czołówce krajów przyjaznych cloud computing


Ogólne kluczowe wnioski z badania:
  • Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy gospodarkami rozwiniętymi i rozwijającymi się, jeśli chodzi o gotowość eksploatacji technologii cloud computingu. Japonia, Stany Zjednoczone i Unia Europejska stworzyły prawo i przepisy stanowiące solidne podstawy wsparcia rozwoju tej technologii, natomiast kraje rozwijające się, takie jak Chiny, Indie i Brazylia, mają najwięcej do zrobienia, aby móc zintegrować się z globalnym rynkiem cloud computingu.
  • Najbardziej zaskakującym odkryciem badania jest to, iż niektóre zamożne kraje izolują się za sprawą przepisów prawa pozostających w sprzeczności z regulacjami obowiązującymi w innych krajach. Na przykład proponowane rozwiązania dot. ochrony danych osobowych w Unii Europejskiej mogą osłabić potencjalną skalę i wpływ gospodarczy cloud computingu.

„W ostatnich latach Polska poczyniła pewne postępy w rozwijaniu solidnego środowiska prawnego sprzyjającego rozwojowi potencjału technologii cloud computingu” — mówi Bartłomiej Witucki, koordynator BSA w Polsce. — „Jednakże zdrowe krajowe środowisko cloud computingu nie zawsze jest jednocześnie rynkiem dostosowanym do praw innych krajów umożliwiającym swobodny przepływ danych poprzez granice. Należy zatem podjąć działania, które zapewnią rozwój zdrowego globalnego systemu cloud computingu. Jest to właściwy czas na budowanie odpowiednich krajowych podstaw prawnych, aby partycypować w udziale w rozwoju zdrowego globalnego systemu cloud computingu".

BSA proponuje rządom na całym świecie siedmiopunktowy plan polityki rozwijającej możliwości gospodarcze technologii cloud computingu:
  1. Ochrona prywatności użytkowników przy jednoczesnym zapewnieniu swobodnego przepływu danych i wolnego handlu.
  2. Promowanie najnowocześniejszych praktyk bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni bez konieczności stosowania konkretnych technologii.
  3. Walka z cyber-przestępczością wykorzystująca skuteczne środki prewencyjne i działania przeciwko przestępcom podejmowane na podstawie jasno sprecyzowanych przepisów.
  4. Zapewnienie solidnej ochrony technologii cloud computingu i energicznego przeciwdziałania sprzeniewierzeniom i naruszeniom tych technologii.
  5. Zachęcanie do otwartości i interoperacyjności pomiędzy dostawcami i rozwiązaniami technologii cloud computingu.
  6. Promowanie wolnego handlu poprzez obniżanie barier i eliminowanie preferencji wobec poszczególnych produktów lub firm.
  7. Zachęcenie sektora prywatnego do inwestowania w infrastrukturę szerokopasmową i promowanie powszechności jej dostępu dla obywateli.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: