Rynek magazynowy w Europie Środkowej 2011
2012-02-23 13:43
Popyt na powierzchnie magazynowe © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rynek magazynowy w Europie Środkowej I-VI 2011
Ferdinand Hlobil, Partner, Dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych na Europę Środkową firmy Cushman & Wakefield, powiedział: „Wzrost popytu na wysokiej jakości powierzchnie logistyczno-produkcyjne w Europie Środkowej wynika z zaufania firm do tego rynku. Dwa, trzy lata temu na światowym rynku dominowała niepewność co do przyszłości, a firmy odkładały na później plany ekspansji lub przeniesienia zakładów produkcyjnych. Ten okres niepewności skłonił je do poszukiwania najbardziej efektywnych rozwiązań”.„Do mocnych stron Europy Środkowej należy zaliczyć stosunkowo tanią siłę roboczą, bliskość stabilnych rynków zachodnioeuropejskich oraz potencjał dalszego wzrostu rynków konsumenckich w tym regionie” – dodał Ferdinand Hlobil.
Największy udział w wolumenie najmu odnotowano w Polsce, na którą przypadło prawie 60% powierzchni wynajętej w Europie Środkowej w ubiegłym roku.
Tom Listowski, Partner, Dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych w Polsce i relacji z klientami korporacyjnymi na Europę Środkowo-Wschodnią firmy Cushman & Wakefield, powiedział: „W 2011 r. w Polsce zarówno podaż, jak i popyt były wyższe niż w 2010 r. Popyt wyniósł 1.900.000 mkw., co oznacza wzrost o 34% w porównaniu z poprzednim rokiem”.
Wzrost zainteresowania powierzchniami magazynowymi zaobserwowano we wszystkich krajach regionu z wyjątkiem Czech. W skali roku największy wzrost wolumenu najmu wystąpił na Słowacji, gdzie wynajęto prawie dwukrotnie więcej powierzchni niż w 2010 r.
fot. mat. prasowe
Popyt na powierzchnie magazynowe
W ubiegłym roku podaż nowej powierzchni magazynowej nieznacznie wzrosła, ale nadal była niewielka w porównaniu z latami o największej aktywności deweloperskiej. W rekordowym roku 2008 wybudowano prawie 2,5 mln mkw. powierzchni, natomiast w 2011 r. zasoby powiększyły się nieco o ponad 800.000 mkw. Dziesięciokrotny wzrost nowej powierzchni oddanej do użytku w ubiegłym roku (60.000 mkw.) odnotowano na Słowacji, gdzie w 2010 r. wybudowano tylko 5.000 mkw.
„Wszyscy czekają na ożywienie na rynku nowych inwestycji budowlanych. Podaż powierzchni magazynowej na Słowacji jest bardzo niewielka, co ogranicza możliwości wyboru dla potencjalnych najemców. Większość nowych obiektów została zarezerwowana w ramach umów pre-let. Jednak po raz pierwszy od 2009 r. rozpoczęto inwestycje o charakterze spekulacyjnym jednocześnie nawet w kilku lokalizacjach, w tym we wschodnim regionie kraju” – powiedział Martin Baláž, Dyrektor zespołu ds. najmu powierzchni magazynowej na Słowacji.
fot. mat. prasowe
Podaż i popyt na powierzchnie magazynowe
W ubiegłym roku czynsze w regionie Europy Środkowej utrzymały się na dość stabilnym poziomie. Obecnie czynsze bazowe wynoszą 3,5-3,7 EUR/mkw./miesiąc. Jednak ze względu na rosnący popyt stawki czynszów mogą wzrosnąć szybciej w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach. Dotyczy to zwłaszcza Słowacji, gdzie wskaźnik dostępnej powierzchni już dawno spadł poniżej 5%. W regionach o wysokiej stopie pustostanów najemcy mogą liczyć na różne zachęty ze strony deweloperów.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)