Jakość życia Polaków 2012
2012-02-24 11:40
Jakość życia Polaków 2012 Fot. 1 © fot. mat. prasowe
Wyniki badania "Jakość życia Polaków. Philips Index 2012" przeprowadzonego przez TNS OBOP pokazują, że z roku na rok stajemy się coraz bardziej aktywni i świadomi konieczności dbania o zdrowie i jakość życia. Wspólcześni Polacy czerpią satysfakcję z życia rodzinnego i zawodowego, częściej ćwiczą i jadają w restauracjach. Coraz rzadziej uważają, że żyją w miejscu nieciekawym i pozbawionym perspektyw.
Przeczytaj także: Jakość życia Polaków 2010
Czy dobra płaca wystarcza by być szczęśliwym?Wyniki badania „Jakość życia Polaków. Philips Index 2012” wskazują, że średnio co drugi Polak (47%) jest zadowolony ze swojego statusu materialnego. Mieszkańcy mniejszych miast (20-100 tys.) stosunkowo lepiej oceniają swoją sytuację materialną (55% ocenia ją pozytywnie), natomiast najsłabiej oceniają ją mieszkańcy dużych miast (100-500 tys. - 40% ocen dobrych i bardzo dobrych). Większe zadowolenie z sytuacji materialnej deklarują osoby w większych gospodarstwach domowych, posiadający troje i więcej dzieci (59% ocen pozytywnych), podczas gdy wśród osób bez dzieci w gospodarstwie analogiczny wynik wynosi 44%. Najmniej zadowolone ze swojej sytuacji materialnej są osoby w wieku 55-64 lata (tylko 33%). „Lepsze postrzeganie swojej sytuacji materialnej w mniejszych miastach wynika z mniejszych dysproporcji społecznych w tych miejscowościach. Wiąże się to również z większymi aspiracjami mieszkańców metropolii” – komentuje dr Jacek Wasilewski, kulturoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego.
Respondenci deklarujący lepszą sytuację materialną dwukrotnie częściej bardzo dobrze oceniają swoje samopoczucie (88% z nich), niż osoby deklarujące gorszą sytuację materialną (44%). Osoby w lepszej sytuacji materialnej mniej czasu poświęcają na prace domowe (30-60 minut), podczas gdy średni czas dla tej czynności wynosi godzinę i 18 minut. Dla porównania dla znajomych i przyjaciół przeznaczamy średnio godzinę i 27 minut, a dla rodziny – 5 godzin i 18 minut dziennie, podczas gdy osoby deklarujące lepszą sytuację materialną poświęcają dla rodziny ok. 2-4 godzin. Lepsza sytuacja materialna to niewątpliwie wynik ciężkiej pracy, bo Polacy pracują dużo i intensywnie, poświęcając na pracę średnio 8 godzin i 22 minuty dziennie. Najwięcej Polaków z małych miast (do 20 tys. mieszkańców). chciałoby poświęcić więcej na relaks oraz rozwijanie swoich pasji i hobby. Wiąże się to z długim dniem pracy i uciążliwymi dojazdami z mniejszych miejscowości. Największe zadowolenie ze sposobu spędzania swojego czasu wolnego deklarują osoby młode w wieku 18-24 lata (76%) oraz panny i kawalerowie (75%).
Seks w małym mieście
Z wyników badań raportu „Jakość życia Polaków. Philips Index 2012” można wywnioskować, że najbardziej udane życie seksualne deklarują osoby będące w związku i żyjące w mniejszych miastach (do 100 tys. mieszkańców). „Kwestionujemy dotychczasowe trendy życia wielkomiejskiego, ponieważ okazuje się, że szybkie, nowoczesne życia singla w wielkim mieście wcale nie gwarantuje nam szczęścia” – wyjaśnia dr Jacek Wasilewski.
fot. mat. prasowe
Jakość życia Polaków 2012 Fot. 1
Przeczytaj także:
Polacy deklarują zadowolenie z życia
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
jakość życia, poziom życia, standard życia, badania społeczne, warunki i jakość życia Polaków, warunki społeczne
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)