Jakość życia Polaków 2012
2012-02-24 11:40
Przeczytaj także: Jakość życia Polaków 2010
W małym mieście więcej wolnego czasu?
Stosunkowo najczęściej o relaksie myślą osoby w miejscowościach do 20 tysięcy mieszkańców. 26% z nich postanawia więcej czasu poświęcić na relaks, gdy wśród mieszkańców wsi – 14%, a miast powyżej pół miliona – 13%. Wiąże się to zWielu z małych miejscowości albo daleko dojeżdża do pracy, albo wyjeżdża za granicę, albo ma nawał pracy w czasie sezonu. Albo po prostu – po pracy zajmują się zadaniami domowymi: budowaniem, remontowaniem, naprawianiem i przydomowymi uprawami, więc w zasadzie w czasie wolnym pracują.
Gdy lubimy swoją okolicę, to częściej wychodzimy z domu
Gorszą opinię o swojej okolicy mają osoby nieuprawiające sportu (76% ocen pozytywnych). Gdy podoba nam się to, co widzimy za oknem, a także lubimy naszych sąsiadów i czujemy się dobrze w naszym otoczeniu, to częściej mamy ochotę wychodzić z domu, aby uprawiać sport (86%), czy jeść poza domem – chodzić do restauracji i kawiarni (89% ocen pozytywnych).
Polski przepis na udane życie rodzinne
Polski przepis na dobre życie jest prosty: należy zadbać o swoje życie rodzinne. Okazuje się, że najlepiej oceniają ten obszar swojego życia ludzie w wieku 35-44 lata (93% zadowolonych), będący w stałym związku (90%) oraz żyjący w gospodarstwie, w którym jest 5 i więcej osób, w tym dwoje dzieci. Powyższe wyniki pokazują, że Polacy czerpią szczęście z tradycyjnego modelu rodziny. Chcą się ustatkować, mieć dzieci i nie widzą problemu w prowadzeniu wspólnego domu z rodzicami. Dodatkowo osoby posiadające dziecko w gospodarstwie domowym, częściej pozytywnie oceniają swoje życie seksualne (jedno dziecko: 68% ocen pozytywnych; dwoje dzieci 78%, troje i więcej 71%).
„Obraz życia rodzinnego, który wyłonił się z badania „Jakość życia Polaków. Philips Index 2012” może nas satysfakcjonować. Mimo promocji zachodniego, wielkomiejskiego stylu życia (np. w serialach), jesteśmy wierni swoim rodzinnym tradycjom, małym miastom, przyjaciołom” – podkreśla dr Jacek Wasilewski, kulturoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego.
fot. mat. prasowe
Ocena życia rodzinnego
13% rozwiedzionych źle ocenia swoje życie rodzinne
Na uwagę zasługuje także fakt, że Polacy z centralnej części kraju oceniają swoje życie rodzinne lepiej, niż mieszkający na północy czy wschodzie (92 wobec 81%).
Tradycyjny model rodziny niesie jednak ze sobą także minusy. Z czasem wolnym jest w tej grupie najgorzej: 71% respondentów bez dzieci w gospodarstwie domowym jest zadowolonych ze swojego czasu wolnego, podczas gdy przy trojgu dzieci – tylko 52%. Pomimo tego 24% Polaków postanawia, że chce spędzać więcej czasu z rodziną. Częściej są to osoby w wieku 25-34 lata (33%), żyjący w małżeństwie (26%), posiadający dwoje dzieci (32%).
fot. mat. prasowe
Jakość życia Polaków 2012 Fot. 3
68% Polaków uważa swój sposób odżywiania za dobry lub bardzo dobry
Badanie „Jakość życia Polaków. Philips Index 2012” wykazało, że boimy się chorób, których objawy widzimy. Co trzeci Polak obawia się chorób stawów i kręgosłupa, nowotworów jedynie co dziesiąty, a wylewu – co setny z nas. Co więcej, 20% Polaków nie obawia się żadnej dolegliwości czy choroby. Czy rzeczywiście jesteśmy w tak dobrej kondycji czy oceniamy stan swojego zdrowie trochę na wyrost?
Ocena stanu zdrowia pogarsza się wraz z wiekiem. Wśród Polaków w wieku 18-24 lata 88% ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, a wśród najstarszych Polaków (65 i więcej lat) odsetek ten sięga tylko 38%. Polacy z większych gospodarstw częściej oceniają swój stan zdrowia pozytywnie, tj. z gospodarstw 4-osobowych – 78% oraz 5 osób i więcej – 71%.
![Polacy deklarują zadowolenie z życia [© vgstudio - Fotolia.com] Polacy deklarują zadowolenie z życia](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/jakosc-zycia/Polacy-deklaruja-zadowolenie-z-zycia-114538-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)