Koniunktura przemysłowa II 2012
2012-02-27 10:09
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa I 2012
Jednostki małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) oceniają bieżącą produkcję negatywnie, gorzej niż w styczniu. Produkcję w niewielkim stopniu zwiększają tylko jednostki duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób). Pesymistyczne prognozy w tym zakresie są formułowane jedynie w jednostkach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób), natomiast jednostki duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) i – w mniejszym stopniu – średnie (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób) przewidują wzrost produkcji.
Jednostki wszystkich klas wielkości sygnalizują trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, największe – jednostki małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób). Poprawę w tym zakresie przewidują jedynie jednostki duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).
W podmiotach średnich i dużych (o liczbie pracujących 50 i więcej osób) utrzymuje się nadmierny poziom zapasów wyrobów gotowych. W jednostkach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) jest on nieznacznie wyższy od zapotrzebowania.
W jednostkach dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) należności rosną szybciej niż przed miesiącem. Podmioty małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) wskazują na utrzymanie się należności na poziomie zbliżonym do odnotowanego w ubiegłym miesiącu.
Przedsiębiorcy planują dalsze redukcje zatrudnienia, choć mniejsze niż zapowiadano przed miesiącem. Najbardziej znaczący spadek zatrudnienia przewidywany jest w jednostkach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób).
Przedsiębiorcy wszystkich klas wielkości przewidują wzrost cen, ale wolniejszy niż zapowiadano w styczniu. Najwyższy wzrost cen, mimo zapowiadanego niewielkiego spowolnienia, prognozowany jest w jednostkach średnich (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób).
Przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie poszczególnych działów przetwórstwa przemysłowego zgłaszają zróżnicowane oceny koniunktury. Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: wyrobów farmaceutycznych (plus 20 – wzrost o 1 punkt), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 14 – wzrost o 8 punktów), urządzeń elektrycznych (plus 13 – wzrost o 2 punkty), pozostałego sprzętu transportowego (plus 12 – wzrost o 4 punkty), pozostałych wyrobów (plus 12 – wzrost o 9 punktów). Negatywnie swoją koniunkturę oceniają głównie producenci odzieży (minus 19 – wzrost o 5 punktów), skór i wyrobów ze skór (minus 16 – wzrost o 5 punktów), wyrobów tekstylnych (minus 12 – wzrost o 2 punkty).
2. Budownictwo
W lutym ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 20 (w styczniu minus 21). Poprawę koniunktury sygnalizuje 11% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 31% (w styczniu odpowiednio 9% i 30%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w budownictwie
Aktualny portfel zamówień, produkcja budowlano-montażowa oraz sytuacja finansowa oceniane są bardziej pesymistycznie niż przed miesiącem. Odpowiednie prognozy są również negatywne, choć lepsze od formułowanych w styczniu. Zwiększają się opóźnienia w terminowym ściąganiu należności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Ograniczenie zatrudnienia może być mniej znaczące od planowanego przed miesiącem. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy przewidują spadek cen robót budowlano-montażowych nieznacznie większy od prognozowanego w styczniu.
Spośród badanych przedsiębiorstw 21% (podobnie jak przed rokiem) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się jednak spadku portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury wg klas wielkości
Najbardziej negatywne oceny bieżącej sytuacji gospodarczej zgłaszają jednostki małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób). Również odpowiednie prognozy tych podmiotów, mimo poprawy w stosunku do oczekiwań sprzed miesiąca, są najbardziej pesymistyczne spośród wszystkich badanych klas wielkości.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)