Ewidencja obrotu towarowego
2012-02-28 10:30
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Księga podatkowa: przekazanie na cele osobiste
Artykuł ten składa się z następujących części:(a) ewidencja syntetyczna – wykaz stosowanych kont księgowych
(b) ewidencja analityczna – trzy metody
(c) dokumenty stosowane w ewidencji – dowody księgowe
(a) ewidencja syntetyczna – wykaz stosowanych kont księgowych
Ewidencja syntetyczna towarów ujmuje stan i ruch towarów wartościowo, ze wskazaniem po jakich cenach księguje się na koncie zapasów. Można wyróżnić trzy obszary ewidencji syntetycznej: ewidencję zakupu, ewidencję składowania, ewidencję sprzedaży.
Podstawowymi kontami syntetycznymi, na których ewidencjonuje się poszczególne fazy obrotu towarowego są:
1) konta zespołu 3 wzorcowego planu kont, służące do ewidencji procesu zakupu oraz składowania towarów, takie jak:
- „Towary”, „Towary w hurcie”, „Towary w detalu”, „Towary skupu”, „Towary w przerobie handlowym”, „Towary poza jednostką”,
- „Odchylenia od cen ewidencyjnych towarów”, „Odchylenia z tytułu marży handlowej”, „Odchylenia z tytułu marży hurtowej”, „Odchylenia z tytułu marży detalicznej, „Odchylenia z tytułu VAT”,
- „Odpisy aktualizujące wartość towarów”,
- „Rozliczenie zakupu towarów”, „Rozliczenie zakupu towarów – import”, „Rozliczenie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów”,
- „Przychody ze sprzedaży towarów”, „Przychody ze sprzedaży towarów w hurcie”, „Przychody ze sprzedaży towarów w detalu” „Przychody ze sprzedaży wewnątrzwspólnotowej towarów”, „Przychody ze sprzedaży – eksport”,
- „Wartość sprzedanych towarów według cen zakupu”, „Wartość sprzedanych towarów według cen nabycia”,
4) konta zespołu 2 takie jak: „Rozrachunki z dostawcami”, „Rozrachunki z dostawcami krajowymi”, „Rozrachunki z dostawcami zagranicznymi”, „Rozrachunki z odbiorcami”, „Rozrachunki z odbiorcami krajowymi”, „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi”, „Rozliczenie naliczonego VAT”, „Rozliczenie należnego VAT” itp.
(b) ewidencja analityczna – trzy metody
Z kolei ewidencja analityczna jest uszczegółowieniem i uzupełnieniem zapisów kont księgi głównej. W obrocie towarowym prowadzi się ją w szczególności dla rzeczowych składników aktywów obrotowych (towarów, materiałów), operacji sprzedaży (kolejno numerowane własne faktury i inne dowody), operacji zakupu (obce faktury i inne dowody).
Ewidencja analityczna towarów w zależności od ich rodzaju i wartości poszczególnych grup może być prowadzona jedną z następujących metod:
- ewidencji ilościowej – Ewidencja ilościowa obrotów i stanów prowadzona jest dla poszczególnych składników lub ich jednorodnych grup wyłącznie w jednostkach naturalnych. Na oddzielnych kartotekach ilościowych, prowadzonych dla każdego asortymentu towaru, w jednostkach naturalnych odzwierciedla się wszystkie przychody i rozchody oraz aktualne stany towarów.
- ewidencji ilościowo-wartościowej – Ewidencja ilościowa-wartościowa ujmuje obroty i stany dla każdego składnika zapasów równolegle w jednostkach naturalnych i pieniężnych. Ta metoda ewidencji jest najbardziej właściwa w hurcie, ze względu na nabywanie dużych ilości towarów i ich składowanie.
- ewidencji wartościowej – Ewidencja wartościowa obrotów i stanów towarów i opakowań prowadzona jest dla punktów obrotu detalicznego lub miejsc składowania; przedmiotem zapisów są tylko przychody, rozchody i stany całego zapasu.
oprac. : Wydawnictwo Naukowe PWN
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)