Zagraniczne inwestycje w Chinach
2012-03-02 00:05
Wzrost PKB Chin (2006-2015) © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Inwestycje w Chinach: wiele barier do pokonania
Wyzwanie dla biznesuWzrost gospodarczy w Chinach jest przykładem sukcesu, jakie Państwo Środka odniosło w ciągu ostatnich trzech dziesięcioleci. Gospodarka Chin przeobraziła się w tym czasie z planowanej centralnie i w znacznej mierze zamkniętej na handel międzynarodowy, na gospodarkę zbliżoną do modeli wolnorynkowych z intensywnie rozwijającym się sektorem prywatnym. W 2010 roku Chiny zostały oficjalnie uznane za drugą największą gospodarkę na świecie, wyprzedzając Japonię, a obecnie Chińska Republika Ludowa jest jedną z najatrakcyjniejszych lokalizacji dla inwestycji. Wynika to m.in. z polityki gospodarczej Rządu Chin, zachęt inwestycyjnych oraz korzystnych zmian regulacyjnych i rynkowych, ułatwiających prowadzenie działalności inwestorom zagranicznym.
fot. mat. prasowe
Wzrost PKB Chin (2006-2015)
fot. mat. prasowe
Napływające bezpośrednie inwestycje zagraniczne (FDI)
Redefinicja chińskiej gospodarki
W 2011 roku władze Chin opublikowały dwunasty z kolei Plan Pięcioletni – strategiczny dokument wskazujący kierunek rozwoju Chin i zawierający wytyczne dla całego kraju. Zgodnie z najważniejszymi punktami Planu, zwiększą się możliwości prowadzenia działalności w kluczowych sektorach. Plan wskazuje siedem priorytetowych programów gospodarczych: ochronę środowiska i zmniejszanie zużycia energii, nowe technologie IT, biotechnologię, pojazdy zasilane energią ze źródeł odnawialnych, nowe źródła energii oraz nowe materiały. Oznacza to nastawienie Chin na zwiększenie innowacyjności i przyciągnięcie produkcji o wysokiej wartości dodanej. Szacuje się, że wartość dodana w przemyśle z wymienionych sektorów wyniesie odpowiednio 8% PKB do 2015 roku oraz 15% do 2020 roku (z 2% w 2010 roku). Według raportu KPMG, polscy przedsiębiorcy powinni poszukiwać szans biznesowych w Chinach w oparciu o kluczowe sektory określone w Planie Pięcioletnim.
fot. mat. prasowe
Rozkład zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Chinach, porównanie lat 2005 i 2010
Od 2001 roku średnioroczny wzrost inwestycji zagranicznych w Chinach kształtuje się na poziomie 9,45%. W ubiegłym roku inwestycje zagraniczne wyniosły tam 105,7 mld USD. Prognozy długofalowe wskazują, że w kolejnych latach Państwo Środka zachowa pozycję jednego z najbardziej atrakcyjnych krajów do lokowania inwestycji zagranicznych. Nowe przepisy przedstawione w Planie Pięcioletnim wpłyną jednak na sposób prowadzenia działalności przez firmy. Zmiany będą miały miejsce niemal w każdej dziedzinie, łącznie z przepisami podatkowymi, przepisami w zakresie ochrony środowiska oraz z ulgami sprzyjającymi inwestycjom.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)