Atrakcyjność inwestycyjna Warszawy doceniona
2012-03-09 00:15
Które miasto w Europie uważasz za najbardziej atrakcyjne inwestycyjnie? © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Atrakcyjność inwestycyjna miast na świecie
Opublikowany na MIPIM 2012 – dorocznych targach nieruchomości w Cannes we Francji – raport z „Badania intencji inwestorów na rynku nieruchomości” przeprowadzonego przez CBRE wśród ponad 340 największych inwestorów, daje całościowy obraz zainteresowania międzynarodowym rynkiem nieruchomości i pozwala prognozować aktywność zakupową w bieżącym roku.Bezapelacyjnym liderem wśród typowanych miast okazał się Londyn, który aż 37% badanych inwestorów wskazało jako najlepszą w Europie lokalizację inwestycji w nieruchomości w 2012 r. Drugim najchętniej wybieranym miastem była Warszawa (12% wskazań), co stanowi odzwierciedlenie dobrej kondycji gospodarczej Polski. Na trzecim miejscu uplasował się Paryż (9%), gdzie i w ubiegłym roku widoczna była wysoka aktywność inwestycyjna, a kolejne miejsca zajęły miasta niemieckie: Monachium (8%) i Berlin (7%).
„Awans Warszawy do grona miast cieszących się największym zainteresowaniem inwestorów na europejskim rynku nieruchomości wiąże się z zasłużonym wizerunkiem Polski jako kraju o silnych fundamentach gospodarczych, odpornego na turbulencje rynków światowych i europejskich. Drugie miejsce naszej stolicy za Londynem, a przed Paryżem, Monachium i Berlinem, daje podstawy do optymizmu deweloperom i inwestorom zaangażowanym obecnie na naszym rynku, jak i tym, którzy planują wejście do Polski” – powiedział Colin Waddell, dyrektor zarządzający CBRE w Polsce.
fot. mat. prasowe
Które miasto w Europie uważasz za najbardziej atrakcyjne inwestycyjnie?
Biorąc pod uwagę kraje lub całe regiony, najbardziej atrakcyjnym rynkiem w Europie dla inwestycji w nieruchomości jest obecnie Wielka Brytania, wskazana przez niemal jedną trzecią (31%) inwestorów – podobnie jak w 2010 r., po chwilowym spadku w 2011 r., kiedy rynek ten wytypowało 16% respondentów. Drugie miejsce wśród najbardziej atrakcyjnych rynków zajęły Niemcy, wybrane przez 27% inwestorów, przed krajami Europy Środkowo-Wschodniej (CEE), które otrzymały 19% wskazań.
Francja odnotowała niższe niż w 2011 r. zainteresowanie inwestorów, a odsetek wskazań Hiszpanii jako najbardziej atrakcyjnego rynku spadł z 9% w 2011 r. do 3,5% w roku bieżącym. Włochy wybrało jedynie 2,5% respondentów. Odwrotny trend odnotowano w zainteresowaniu rynkami skandynawskimi (w większości nie należącymi do strefy euro), które za najbardziej atrakcyjne lokalizacje dla inwestycji w nieruchomości uznało aż 8% respondentów w porównaniu do 5% w ubiegłym roku.
fot. mat. prasowe
Który kraj/region Europy uważasz za najbardziej atrakcyjny dla zakupów inwestycyjnych w 2012 r.?
Peter Damesick, główny ekonomista CBRE na Europę, Bliski Wschód i Afrykę (EMEA), powiedział - “Widoczny w 2012 r. wzrost atrakcyjności Wielkiej Brytanii dla inwestorów na rynku nieruchomości można w części postrzegać jako reakcję na obecne problemy i niepewność w strefie euro. W tym kontekście wysoka płynność i pozycja rynku brytyjskiego jako ‘bezpiecznej przystani’ zyskują na znaczeniu. Kolejne najbardziej atrakcyjne dla inwestorów rynki to Niemcy i Europa Środkowo-Wschodnia. Podobnie jak w 2011 r., o popularności tych rynków decyduje przekonanie inwestorów o ich dobrej kondycji gospodarczej.”
Informacje o badaniu
Raport CBRE powstał na podstawie wyników Badania intencji inwestorów na rynku nieruchomości w roku 2012, przeprowadzonego przez CBRE w lutym br. W badaniu wzięło udział ponad 340 uczestników reprezentujących szeroko rozumiany rynek inwestycyjny nieruchomości. Badanie zostało przeprowadzone w celu uzyskania całościowego obrazu preferencji i opinii inwestorów na temat globalnego rynku nieruchomości, ze szczególnym uwzględnieniem Europy. Wyniki badania obrazują preferencje inwestorów w kontekście regionów, krajów, miast, a także segmentów i typów nieruchomości inwestycyjnych. Badanie dotyczyło również wpływu dostępności finansowania oraz kryzysu w strefie euro na aktywność inwestycyjną, a także opinii inwestorów na temat potencjalnych zagrożeń dla ożywienia na rynku nieruchomości.
Do pobrania:
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)