eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacjaZmiana IMEI karalna

Zmiana IMEI karalna

2005-03-07 12:49

Polski kodeks karny daje podstawy do ścigania osób zmieniających numery IMEI w skradzionych telefonach komórkowych - twierdzi Ministerstwo Sprawiedliwości. Według URTiP, może to ograniczyć plagę kradzieży telefonów komórkowych.

Przeczytaj także: Kradzież już nieopłacalna?

Od 1 stycznia 2005 r. operatorzy telefonii komórkowej są zobowiązani do blokowania numerów IMEI (International Mobile Equipment Identity), skradzionych telefonów komórkowych po zgłoszeniu kradzieży przez właściciela. Zablokowanie numeru IMEI, przypisanego do konkretnego aparatu telefonicznego, zapobiega dalszemu korzystaniu z tego urządzenia przy użyciu innej karty SIM.

Według informacji publikowanych w prasie ogólnopolskiej istnieje proceder "łamania" blokady numeru IMEI w skradzionych telefonach komórkowych oraz ich sprzedaży na rynku wtórnym. Media podają także, iż liczba skradzionych telefonów może sięgać nawet miliona aparatów rocznie.

W związku tym Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty wystąpił do ministra sprawiedliwości z zapytaniem, czy przepisy prawa umożliwiają ściganie osób zmieniających numery identyfikacyjne IMEI. Zastępca Prokuratora Generalnego Karol Napierski w odpowiedzi stwierdził, iż wprowadzanie w Polsce nowych przepisów dotyczących karania osób dokonujących przeprogramowania numerów IMEI jest bezcelowe, bowiem obowiązujące regulacje prawne już to umożliwiają.

Kodeks karny przewiduje możliwość karania za przerobienie numeru IMEI przez osobę nieuprawnioną, traktując aparat telefoniczny trwale oznakowany numerem IMEI jako dokument (zapisany nośnik informacji). Warunkiem niezbędnym do wymierzenia kary jest jednak ustalenie, że sprawca działał w zamiarze bezpośredniego użycia tak przerobionego telefonu jako autentycznego.

Drugą możliwością nałożenia kary jest przyjęcie, że sprawca usuwa, podrabia lub przerabia znak indentyfikacyjny urządzenia, przypisany do telefonu komórkowego numer IMEI jest bowiem jego znakiem identyfikacyjnym.

oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl Polska.pl

MMS-owy wirus

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: