Kobieta na rynku pracy - mity
2012-03-10 00:21
Przeczytaj także: Zarobki w Warszawie najwyższe w kraju
Wykształcenie zapewnia lepsze zarobkiNiestety, w przypadku kobiet, im wyższe i bardziej specjalistyczne wykształcenie, tym większe są dysproporcje płac w stosunku do wynagrodzenia mężczyzn. Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak w 2011 roku, im wyższy szczebel zarządzania, tym większa była różnica pomiędzy zarobkami pań i panów. W przypadku pracowników szeregowych, kobiety zarabiały 90% tego, co dostawali mężczyźni, na stanowiskach kierowniczych było to już 83%. Panie na szczeblu dyrektorskim oraz zasiadające w zarządach zarabiały tylko 77% tego co ich koledzy.
fot. mat. prasowe
Wynagrodzenie kobiet jako procent wynagrodzenia mężczyzn
Odpowiedź brzmi: i tak i nie. Statystycznie kobiety mniej czasu niż mężczyźni poświęcają na pracę zawodową (według Eurostatu panie 39,5 h, panowie 42,1 h tygodniowo). Faktem jest jednak, iż przeznaczają wiele godzin na pracę, za którą nie dostają wynagrodzenia (opieka nad dziećmi, obowiązki domowe) – nawet ponad 31 godzin tygodniowo.
fot. mat. prasowe
Czas, jaki kobiety i mężczyzny poświęcają tygodniowo na nieodpłatną pracę (w godzinach)
Atrakcyjność pomaga
Niestety, nie zawsze, choć w niektórych zawodach na pewno. Panowie nie mają takiego problemu. Ładnie ubrani i przystojni zarabiają średnio o 4% więcej niż ich koledzy. Paniom wygląd także pomaga, ale tylko w wybranych branżach i na pewnych stanowiskach (show-business, kultura i sztuka). Ładna kobieta pracująca na wysokim stanowisku, szczególnie realizująca się w zawodach uważanych za męskie, ma przed sobą więcej przeszkód niż mogłoby się wydawać. Kobiety muszą dwa razy bardziej się starać, by udowodnić swoje kompetencje i zaangażowanie.
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)