Najpopularniejsze wirusy II 2005
2005-03-08 00:02
Zgodnie z danymi zebranymi przez Panda ActiveScan, darmowy skaner antywirusowy online, w lutym Downloader.GK znów zaatakował największą liczbę komputerów. Warto zauważyć, iż cała rodzina złośliwych kodów podobnych do Downloader'a zajęła aż cztery miejsca rankingu. Pozycja trojanów nadal pozostaje niezachwiana.
Przeczytaj także: Wirusy i trojany II 2005
W ostatnim miesiącu Downloader.GK spowodował ponad 4.5 % wszystkich infekcji na świecie. Oznacza to spory spadek w porównaniu ze styczniem (8.5%). Drugie miejsce zajął Mhtredir.gen (4.03%), przedstawiciel rodziny trojanów, kolejne pozycje przypadły: trojanowi Shinwow.E (3.48%), oraz robakom: Netsky.P (3.27%) oraz Sdbot.ftp (3.04%).Kolejne pięć miejsc rankingu przypadło trojanom Zpachast.D, Downloader.LP, Downloader.ALQ, Qhost.gen oraz WmvDownloader.A.
W Polsce sytuacja przedstawia się nieco inaczej. Wyraźnie na prowadzenie wysunął się Shinwow.E (13.25%), który powoduje instalację innego trojana, a następne programów szpiegujących i programów typu adware, zwalniając znacznie pracę komputera. Na drugim miejscu uplasował się Mhtredir.gen (9.74%) a następnie Trj/LowZones.AE.
Poniżej prezentujemy ranking najczęściej występujących wirusów w Polsce i na świecie:
ŚWIAT
(Wirus - % infekcji)
- Trj/Downloader.GK - 4,55
- Exploit/Mhtredir.gen - 4,03
- Trj/Shinwow.E - 3,48
- W32/Netsky.P.worm - 3,27
- W32/Sdbot.ftp - 3,04
- Trj/Zapchast.D - 2,17
- Trj/Downloader.LP - 1,99
- Trj/Downloader.ALQ - 1,84
- Trj/Qhost.gen - 1,71
- Trj/WmvDownloader.A - 1,52
Łączna liczba przeskanowanych komputerów na świecie wynosi 599 088.
POLSKA
(Wirus - % infekcji)
- Trj/Shinwow.E - 13,23
- Exploit/Mhtredir.gen - 9,74
- Trj/LowZones.AE - 6,27
- Trj/Dropper.AA - 6,24
- Trj/Downloader.LP - 5,31
- Exploit/MS04-022 - 5,13
- Trj/Startpage.SB - 4,41
- Trj/Qhost.Q - 4,27
- W32/Sdbot.ftp - 4,23
- Trj/Downloader.ALZ - 3,9
Łączna liczba przeskanowanych komputerów w Polsce wynosi 41 188.
Z danych zgromadzonych w miesiącu lutym na podstawie darmowego skanera antywirusowego ActiveScan można wyciągnąć następujące wnioski:
Silna obecność rodziny trojanów – Downloader
Wariant GK Downloader po raz kolejny zajął pierwsze miejsce. Trzy inne jego odmiany znalazły się w pierwszej dziesiątce. Skutek tak wysokiej pozycji trojanów może być tylko jeden: bardzo rozbudowany i wyszukany mechanizm propagacji wirusa. Trojan ten często wykorzystywany jest przez autorów oprogramowania typu adware i spyware do jego rozpowszechniania. Łatwo tworzyć jego odmiany oraz gwarantuje dużą skuteczność. Ostatni miesiąc to dwa nowe warianty: WmvDownloader.A oraz Downloader.ALQ, które wykryte zostały po raz pierwszy na początku lutego.
Dominacja trojanów
Osiem z dziesięciu złośliwych kodów tego miesiąca to trojany. Dla porównania w styczniu było ich sześć. Oznacza to kontynuację trendu zapowiadanego przez nas pod początku roku. Rola trojanów wciąż będzie rosła, co więcej Internet będzie wykorzystywany w większym stopniu do kradzieży danych, wyłudzeń i oszustw finansowych.
Inne zagrożenia
Podobnie jak w styczniu, większość trojanów po udanej infekcji systemów komputerowych pobierała następnie różnorodne złośliwe kody, umożliwiając mu działanie. Oprogramowanie typu spyware zbiera poufne informacje zawarte w komputerze. W warunkach domowych straty są niewielkie, w środowiskach biznesowych mogą nawet zdecydować o istnieniu firmy. Częstym zjawiskiem są też programy utrudniające pracę z komputerem. W firmach doprowadzają do paraliżu przekierowując witryny internetowe na różne serwisy, wyświetlając reklamy, wiadomości itd. Najczęściej cel jest prosty – przejęcie poufnych danych, pozwalających na uzyskanie bezpośredniego zysku finansowego: hasła, kodu dostępowego, informacji o kartach kredytowych itd.
Przeczytaj także:
Zagrożenia w sieci: spokój mąci nie tylko phishing
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl