eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościMediaPolski Internet a manifa 2012

Polski Internet a manifa 2012

2012-03-14 10:37

Polski Internet a manifa 2012

O co wg mediów internetowych walczą feministki w 2012? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W Warszawie zażądały przecięcia pępowiny łączącej Sejm i Kościół, we Wrocławiu domagały się chleba zamiast igrzysk, w Krakowie powiedziały stanowcze "dość!" arogancji państwa wobec kobiet - feministki znów wyszły na ulice polskich miast. Jak przedstawione i odebrane zostały tegoroczne manify w Internecie? - odpowiedzi na to pytanie szukał Instytut Monitorowania Mediów w analizie przygotowanej w ramach projektu Kompas Social Media.

Przeczytaj także: Polskie kobiety w Internecie

Najczęściej opisywana i komentowana w Internecie była manifa warszawska – prawie 550 publikacji od 8 do 12 marca. Na drugim miejscu znalazła się demonstracja krakowska, na trzecim poznańska – obie doczekały się około 180 wzmianek w Internecie. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Instytut Monitorowania Mediów, o każdej manifie media pisały nieco inaczej - tylko pozornie były to zdarzenia bardzo do siebie podobne.

Warszawska matka wszystkich manif

W tym roku warszawianki demonstrowały już po raz trzynasty, warszawska manifa była też najliczniejszą. Stołeczne feministki zdominowały media już 8 marca – odbyła się wtedy przedmanifowa konferencja prasowa, na którą organizatorki przyszły w strojach księży z hasłem „Szata czyni cuda”. O tej inicjatywie napisano w Internecie prawie 30 razy. Nie wszystkie materiały miały jednak charakter informacyjny – pod artykułami przeczytać można komentarze internautów: „Chciały być zabawne i kontrowersyjne, a wyszło jak zawsze - żałośnie. I czemu feministki są takie brzydkie?” oraz „Jeżeli manifa ma być traktowana poważnie, to nie powinna robić takiego głupiego performance'u”. Nie brakowało jednak głosów poparcia. W kontekście warszawskiego marszu najczęściej wspominano też o zmianach w organizacji ruchu – przekazy internetowe ostrzegały przed utrudnieniami ponad 20 razy.

Inne miasta nie są gorsze

W Kielcach odbyła się druga świętokrzyska manifa. Wzięło w niej udział 50 osób, na czele z europosłanką Joanną Senyszyn. Na temat kieleckiej manify pojawiło się prawie 60 przekazów. Co ciekawe, niemal wszystkie z ponad 30 publikacji, w których informowano, iż feministki protestowały przeciwko mobbingowi, odnosiło się do postulatów przedstawionych właśnie w Kielcach. Problemy kobiet pracujących stały się też przewodnim motywem manify w Toruniu: demonstracja odbyła się pod hasłem: „Matka Polka pracująca”. Trójmiejska manifa odbyła się pierwszy raz w Gdyni i opisana została w ponad 140 materiałach. Myślą przewodnią demonstracji było: „My też jesteśmy oburzone”. W Gdyni i Szczecinie konieczne były zmiany trasy przemarszu w związku z legalnymi kontrmanifestacjami, które odbywały się w tym samym czasie. Wrocławską manifę zdominowały hasła krytykujące władze miejskie, przede wszystkim „Dutkiewicz, oddaj nasze 900 mln” – odnoszące się do inwestycji w stadion. O demonstracji napisano ok. 140 razy. Chętnie opisywana manifa krakowska porównywana była przez prawicowych publicystów z marszem w obronie TV Trwam, który odbył się kilka dni wcześniej.

Manify i wydarzenia okołomanifowe

O trzeciej olsztyńskiej manifie napisano ponad 160 razy, o łódzkiej wspomniano w ponad 120 materiałach. Te dwie demonstracje zasługują jednak na uwagę, ponieważ odbyły się tam spotkania okołomanifowe, który wywołały szczególne zainteresowanie internautów. W Łodzi była to prezentacja erotycznych gadżetów zorganizowana przez kolektyw Pussy Project. W Olsztynie odbyły się „warsztaty cipkowe”, o których informowały przede wszystkich prawicowe portale internetowe, podkreślając w ten sposób opinię, że tegoroczne manify opierają się na „jaskiniowym antyklerykalizmie”(m.in. fronda.pl, wpolityce.pl, rodzinakatolicka.pl). W przeciwieństwie do pozostałych, w Poznaniu manifa odbyła się już w czwartek 8 marca. Co istotne, zorganizowana została przez Amnesty Internetional i skoncentrowana była na problemie przemocy wobec kobiet. O poznańskiej demonstracji napisano prawie 180 razy.

fot. mat. prasowe

Manify w poszczególnych miastach

Najwięcej pisano o warszawskiej manifie


 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: