Unia Europejska oczami Polaków
2012-03-14 12:10
Przeczytaj także: Co myślimy o Unii Europejskiej?
Warto zwrócić uwagę na fakt malejącego zainteresowania sprawami Unii Europejskiej. W porównaniu z wiosną 2005 roku ponad dwukrotnie (z 7% do 15%) zwiększył się odsetek Polaków niezainteresowanych UE. Jednocześnie zmniejszyły się odsetki osób wykorzystujących poszczególne źródła informacji: telewizję (z 75% do 53%), radio (z 41% do 15%), gazety codzienne (z 30% do 13%), dyskusje z krewnymi i znajomymi (z 19% do 8%), oraz książki, broszury i ulotki informacyjne (z 16% do 2%). Stabilny jest jedynie odsetek badanych pozyskujących informacje o UE z Internetu.
fot. mat. prasowe
Źródła pomocne w poszukiwaniu informacji o UE
Zwiększa się odsetek Polaków niezainteresowanych UE
Ocena informacji dotyczących UE w polskich mediach
Polacy w większości oceniają, że polskie media mówią o Unii Europejskiej tyle, ile trzeba (od 53% w przypadku Internetu do 65% w przypadku stacji telewizyjnych). Bardzo rzadko badani uważają, że o UE mówi się za dużo (od 4% w przypadku prasy i stacji radiowych do 6% w przypadku stacji telewizyjnych), częściej stwierdzają, że mówi się o niej za mało (od 9% w przypadku Internetu do 22% w przypadku stacji telewizyjnych). Jeśli chodzi o Internet, wysoki jest także odsetek odpowiedzi „trudno powiedzieć” (33%), co wynika z mniejszego rozpowszechnienia tego medium.
fot. mat. prasowe
Ocena informacji dotyczących UE w polskich mediach
Badani rzadko uważają, że o UE mówi się za dużo
Ogół Europejczyków, nieco częściej niż Polacy, ocenia, że media mówią zbyt dużo o UE (od 5% w przypadku Internetu do 11% w przypadku stacji telewizyjnych). Z drugiej strony, częściej niż mieszkańcy naszego kraju, uważają, że o Unii Europejskiej mówi się w mediach zbyt mało (od 12% w przypadku Internetu do 28% w przypadku stacji telewizyjnych).
W mediach jest zbyt dużo informacji o UE, przede wszystkim, zdaniem Greków (od 6% w przypadku Internetu do 34% w przypadku telewizji) oraz Hiszpanów (od 13% w przypadku Internetu do 20% w przypadku prasy). Ponadto Brytyjczycy, częściej niż respondenci z pozostałych państw, nie są zadowoleni z tego, że w krajowej prasie zbyt dużo pisze się o Unii Europejskiej (19%).
O tym, że w mediach mówi się za mało o UE, przekonani są najczęściej Duńczycy (od 20% w przypadku Internetu do 41% w przypadku telewizji), Francuzi (od 18% w przypadku Internetu do 43% w przypadku telewizji), oraz Szwedzi (od 18% w przypadku Internetu do 34% w przypadku telewizji i radia).
Sposób przedstawienia Unii Europejskiej jest zazwyczaj oceniany przez Polaków jako obiektywny (od 51% w przypadku Internetu do 67% w przypadku stacji telewizyjnych). Odpowiedzi „zbyt negatywnie” pojawiają się bardzo rzadko (3% w przypadku Internetu i 4% w pozostałych przypadkach). 15% badanych sądzi, że stacje telewizyjne zbyt pozytywnie przedstawiają UE, według 13% zbyt pozytywna jest prasa, a według 12% stacje radiowe. Tylko 8% Polaków uważa, że UE jest zbyt pozytywnie przedstawiana w Internecie, jednak wynika to z wysokiego w tym przypadku odsetka odpowiedzi „trudno powiedzieć”.
fot. mat. prasowe
Sposób przedstawienia Unii Europejskiej
15% badanych sądzi, że stacje tv zbyt pozytywnie przedstawiają UE
Ogół Europejczyków, nieco częściej niż Polacy, zwraca uwagę na zbyt negatywne przedstawianie Unii Europejskiej przez krajowe media (od 7% w przypadku Internetu do 14% w przypadku telewizji i prasy). Natomiast podobnie często, jak mieszkańcy naszego kraju, Europejczycy stwierdzają, że UE jest prezentowana zbyt pozytywnie (od 6% w przypadku Internetu do 16% w przypadku telewizji).
![Członkostwo w Unii Europejskiej z rekordowym poparciem obywateli [© Freepik] Członkostwo w Unii Europejskiej z rekordowym poparciem obywateli](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/eurobarometr/Czlonkostwo-w-Unii-Europejskiej-z-rekordowym-poparciem-obywateli-265598-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)