Jaka przyszłość czeka rynek szkoleń w Polsce?
2012-03-19 00:05
Działania podejmowane w związku z nadchodzącymi zmianami © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Co czeka firmy szkoleniowe?
Głównym celem badania „EFS – End of Financial Support. Przyszłość rynku szkoleń w Polsce” zrealizowanego przez firmę HRP było zdiagnozowanie obecnej i prognozowanej sytuacji na rynku szkoleń w Polsce, w kontekście wyczerpania środków finansowych z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, a także kolejnej fali kryzysu gospodarczego. Otrzymane dane pozwoliły odpowiedzieć na pytania o nastroje panujące na rynku szkoleniowym oraz planowane i realizowane strategie dostosowawcze firm działających w tej branży. Ponadto określono przewidywania dotyczące kondycji polskich firm szkoleniowych po 2011 roku. Szczególną uwagę zwrócono również na prognozy dotyczące środków przeznaczonych na projekty związane z rozwojem pracowników w nowym programowaniu 2014-2020 oraz przewidywanego popytu na szkolenia wśród przedsiębiorców w perspektywie najbliższych kilku lat.Wyniki badania pokazują, że istnieje wyraźne powiązanie między rozwojem rynku szkoleń w Polsce, a pojawieniem się dofinansowania na projekty szkoleniowe ze środków PO KL. Doskonałym przykładem ilustrującym tę relację jest przyrost liczby firm szkoleniowych, który nasilał się wraz z uruchomianiem kolejnych transz środków unijnych na projekty związane z rozwojem kadr. W roku 2006 powstało 41% firm funkcjonujących obecnie w branży szkoleniowej. Pojawienie się w 2007 roku kolejnego okresu programowania jeszcze ten przyrost zwiększyło.
fot. mat. prasowe
Działania podejmowane w związku z nadchodzącymi zmianami
W opinii zdecydowanej większości reprezentantów branży szkoleniowej (78%) zmiany, jakie nastąpią na rynku w związku z wyczerpaniem dofinansowania w ramach PO KL oraz kolejną falą spowolnienia gospodarczego, mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie firm szkoleniowych. Uczestnicy badania (60%) prognozują spadek popytu na szkolenia, którego główną przyczyną będą ograniczone, z uwagi na brak funduszy unijnych, budżety szkoleniowe przedsiębiorstw.
fot. mat. prasowe
Które firmy będą miały trudności z utrzymaniem się na rynku?
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
Henryk1986 / 2014-02-11 15:57:09
Moim zdaniem, obserwując i biorąc udział w szkoleniach na przestrzeni kilkunastu lat, najgorsze jest to, że firm szkoleniowych powstających w garażu jest na pęczki. A jak jakieś są już porządne to drogie jak diabli. Ja od kilku miesięcy korzystam z usług firmy Russell Bedford i sobie chwalę (www.russellbedford.pl), bez obaw mogę ją polecić. [ odpowiedz ] [ cytuj ]