Odpady komunalne: analiza konkurencji na rynku
2012-03-19 00:11
Przeczytaj także: Odpady komunalne w 2007 r.
Ponadto warto zwrócić uwagę, że nowe rozwiązania nie będą korzystne dla samorządów, które mogą ponosić dodatkowe koszy. Przykład gmin, które przed 2012 r. przejęły w drodze referendum „władztwo nad odpadami” pokazuje, że w większości przypadków wpływy z opłat od mieszkańców za wywóz śmieci są mniejsze niż środki przekazywane przedsiębiorcom odbierającym odpady.
Urząd przyjrzał się również rozwiązaniom istniejącym w innych państwach europejskich. Choć w większości z nich również występuje model podobny do obecnie wprowadzonego w Polsce, nie oznacza to jednak sprawnego działania systemu gospodarki odpadami. Przed sądami wielu krajów toczą się spory dotyczące własności odpadów podlegających recyclingowi, brakuje innowacji i jednocześnie możliwości wejścia na rynek nowych podmiotów. Dlatego niektóre kraje odchodzą od nieefektywnych sposobów gospodarowania odpadami. Przykładem jest Irlandia, gdzie wprowadzenie mechanizmów rynkowych spowodowało obniżenie cen i wzrost jakości obsługi.
fot. mat. prasowe
Udział poszczególnych kategorii odpadów w masie odpadów komunalnych 2010
O plusach i minusach nowego systemu odbioru i zagospodarowania odpadów oraz sytuacji konsumentów na tym rynku dyskutowano podczas debaty zorganizowanej przez UOKiK 15 marca 2012 r. Wzięli w niej udział przedstawiciele Urzędu, Ministerstwa Środowiska, przedsiębiorców, władz samorządowych oraz środowisk akademickich.
Obecni podczas debaty przedstawiciele Ministerstwa Środowiska wyjaśniali jakie były cele nowej ustawy.
fot. mat. prasowe
Ilość odpadów komunalnych wytworzonych oraz zebranych na osobę
- Jesteśmy zdania, że można było przyjąć rozwiązania, które pogodziłyby ochronę środowiska i konkurencji (...) Niestety nasze stanowisko nie zostało uwzględnione w ostatecznie przyjętym kształcie przepisów, i prawdopodobnie w konsekwencji budowana przez lata konkurencyjna struktura rynku zostanie zniwelowana – mówiła podczas spotkania Prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, przedstawiając stanowisko UOKiK w tej sprawie.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)