eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyOpóźnienia w płatnościach w Europie 2011

Opóźnienia w płatnościach w Europie 2011

2012-03-21 12:15

Opóźnienia w płatnościach w Europie 2011

Średni okres spłaty należności © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wywiadownia gospodarcza Creditreform przygotowała zestawienie, w którym wskazuje na różnice w sposobach regulowania płatności w poszczególnych krajach Europy. Na podstawie danych oszacowano, z jakich regionów Europy firmy eksportujące - klienci Creditreform, najszybciej otrzymują zapłatę za wystawione przez siebie faktury, z jakich muszą czekać kilkadziesiąt dni, a nawet liczyć się z brakiem uregulowania należności za świadczone usługi.

Przeczytaj także: Ile czeka się na uregulowanie płatności w Europie?

Biorąc pod uwagę średni okres spłaty należności (Days Sales Outstanding – DSO) wynoszący 30 dni, najszybciej regulowane są rachunki za dostawę towarów do Austrii, Szwajcarii oraz Skandynawii. Zdecydowana większość niemieckich eksporterów (65,1% - 72,3 %) przyjmuje zatem, że wysyłane do tych krajów faktury, zostaną uregulowane w większości przypadków w ciągu 30 dni. Ponad połowa przedsiębiorstw z Niemiec (57,9 %) przyznaje, że klienci z Krajów Beneluksu, z Belgii, Holandii i Luksemburga również opłacają faktury w ciągu miesiąca.

fot. mat. prasowe

Średni okres spłaty należności

Najszybciej regulowane są rachunki za dostawę towarów do Austrii i Szwajcarii

Klienci z Francji, Hiszpanii, Portugalii i Włoch potrzebują zdecydowanie więcej czasu, żeby zapłacić za towar. Tylko co czwarty eksporter do Francji i co piąty do Hiszpanii, Portugalii i Włoch otrzymuje swoje pieniądze w ciągu miesiąca. Prawie połowa firm (46,3%) wysyłających towar do Włoch, musi liczyć się z tym, że okres spłaty zobowiązań może wynosić nawet ponad 60 dni. Klienci z Rumunii, Bułgarii i Bałkanów każą czekać swoim dostawcom bardzo długo na uregulowanie płatności - tylko trzy na dziesięć pytanych przedsiębiorstw (29,9%) notuje wpływ należności w ciągu 30 dni od wystawienia faktury. Co czwarty dostawca (27,1%) musi czekać dłużej niż dwa miesiące.

W większości krajów Europy Wschodniej okresy spłaty są znacznie krótsze, niż w krajach basenu Morza Śródziemnego, czy w Wielkiej Brytanii. 47,9% pytanych eksporterów na Rosję i Ukrainę otrzymuje swoje pieniądze najpóźniej po miesiącu. W przypadku Polski jest to 42,2 % firm, a Krajów Bałtyckich 41,7%. Jednak wysyłając swoje towary do Rosji, czy na Ukrainę dostawcy (23,5%) muszą liczyć się z terminem spłaty ponad 60 dni. Tak długi czas oczekiwania na uregulowanie faktur nie dotyczy eksportu do Austrii, Szwajcarii, krajów skandynawskich i krajów Beneluksu.

„W porównaniu do zeszłorocznego badania, tendencję do pozytywnych zmian wykazują Rosja, Kraje Bałtyckie oraz Turcja, zaraz za nimi znajdują się Austria, Szwajcaria i kraje Europy Wschodniej. W tych regionach okres regulowania należności widocznie się skrócił. Badane przedsiębiorstwa otrzymują swoje pieniądze wcześniej i odnotowują lepsze doświadczenia płatnicze z tymi kontrahentami.” – podkreśla Jacek Koziaczy, Prezes Creditreform Polska.

Natomiast odbiorcy w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Włoszech, Hiszpanii i Portugalii wykazują wydłużenie okresu regulowania swoich zobowiązań w porównaniu do 2010 roku.

„Faktury wystawione tym krajom pozostawały dłużej niezapłacone. Wpłynęło to negatywnie na sytuację finansową producentów i dostawców. Byli zmuszeni opłacać zlecenia najpierw ze swojej kieszeni. Wraz z wydłużającymi się opóźnieniami w płatnościach rośnie ryzyko, że opłata wystawionej faktury w ogóle nie nastąpi. Jeżeli firma czeka wiele tygodni na pieniądze, maleje nadzieja na odzyskanie całej należności. Ważne jest, żeby nie zwlekać z windykacją i bardzo szybko rozpocząć procedurę odzyskiwania swoich środków.” – mówi Jacek Koziaczy. Opóźnienia płatnicze w poszczególnych krajach Europy są bardzo zróżnicowane, co dobrze ilustruje poniższa tabela.

fot. mat. prasowe

Opóźnienia płatnicze w Europie

W większości krajów europejskich długie opóźnienia płatnicze mieszczą się w granicach normy


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: