Atmosfera w pracy ma znaczenie
2012-03-21 13:45
Co jest dla Ciebie najważniejsze w pracy? © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: 28% Polaków liczy na podwyżkę wynagrodzenia
Portal Pracuj.pl zapytał respondentów o najważniejszą dla nich rzecz w pracy, odpowiedzi były zróżnicowane w zależności od wieku, płci oraz miejsca zamieszkania. Stabilność zatrudnienia szczególnie ważna jest dla kobiet i osób w wieku 35-45 lat (wskazał tak co trzeci badany w tych grupach), a najmniej dla młodych mężczyzn, do 29 roku życia (24% wskazań). Potrzeba poczucia bezpieczeństwa jest też większa wśród osób mieszkających na wsi i w mniejszych miejscowościach. Jest to zrozumiałe, biorąc pod uwagę gorsze możliwości znalezienia pracy na rynkach lokalnych.Z kolei dla mieszkańców większych miast najbardziej liczy się płaca, adekwatna do wykonanej pracy. Wagę do stosowności wynagrodzenia najbardziej przywiązują mężczyźni w wieku 24-29 lat (wskazał tak co trzeci badany).
fot. mat. prasowe
Co jest dla Ciebie najważniejsze w pracy?
Wśród kwestii, które są najważniejsze w pracy ankietowani przez Pracuj.pl na trzecim miejscu wskazali pracę w przyjaznej atmosferze, która rozumiana jest również jako możliwość pracy z ludźmi, którzy nam odpowiadają. Wydaje się zatem, że dla polskich pracowników równie istotne, jak formalne warunki pracy, są również te wynikające z relacji międzyludzkich i to nawet mimo gorszej, niż jeszcze dwa lata temu, sytuacji na rynku pracy.
Nie dziwi to Izabeli Kielczyk, coacha i psychologa biznesu: - Atmosfera w pracy jest ważna ponieważ większość życia spędzamy w środowisku zawodowym. Do pracy przychodzimy nie tylko, by zarabiać i spełniać się zawodowo, ale także po to, by zaspakajać swoje potrzeby społeczne, na przykład nawiązywać relacje z innym.
Dodatkowo, jeśli atmosfera w pracy jest dobra i czas, który w niej jesteśmy spędzamy z ludźmi, którzy nam odpowiadają, to i nasze obowiązki zawodowe realizujemy sprawniej. Ludzie potrzebują po prostu korzystnych warunków, by móc efektywnie pracować. Ludzie nie są przecież robotami, tylko istotami społecznymi - dodaje.
Na kolejnych miejscach znalazła się możliwość rozwoju i nauki (tę kwestię nieco częściej wskazywali mieszkańcy większych miast) oraz elastyczny czas pracy. Dla najmniejszej liczby respondentów istotne okazały się pochwały szefa.
Jak zauważa Izabela Kielczyk: - Może to wynikać z tego że, pracownicy często nie oczekują uznania od przełożonego, bo uważają, że szef i tak nie docenia ich pracy. Po prostu przyzwyczaili się do tego i już nie czekają na pochwały, bo wiedzą, że one nigdy się nie pojawią. Jak jednak podkreśla ekspertka: - Są też ludzie, którzy nie pracują dla uznania szefa, tylko dla siebie, bo lubią to co robią i dlatego nie potrzebują pochwał i nie przywiązują do ich wagi.
Informacje o badaniu
Celem badania było poznanie opinii internautów na temat serwisów poświęconych pracy oraz przyczyn i sposobów korzystania z tych serwisów. Badanie zostało zrealizowane za pomocą ankiet emitowanych na witrynach internetowych korzystających z bezpłatnej wersji systemu stat24 lub bezpłatnego audytu site-centric stat.pl/PBI. Ankiety emitowane były losowo w okresie od 24 października do 21 listopada 2011 roku. W ramach badania zebrano do analizy dwie podgrupy: 2100 internautów w wieku 25-45 lat deklarujących wykształcenie na poziomie co najmniej średnim, oraz 700 internautów w wieku 21-24 lat, obecnie studiujących. Na potrzeby informacji prasowej odpowiedzi: „praca w przyjaznej atmosferze” (13%) i „praca z ludźmi, z którymi chce się pracować” (10%) zostały zsumowane.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)