Opóźnienia w płatnościach wg województw
2012-03-22 12:53
Przeczytaj także: Opóźnienia w płatnościach w Europie 2011
Dłuższe opóźnienia w spłacie należności w Małopolsce mają zaś związek ze zwiększoną ostatnio liczbą upadłości (dwukrotny w stosunku do ubiegłego roku wzrost liczby bankructw przedsiębiorstw w oficjalnych ogłoszeniach w I-II br.).
Reasumując: sprzedający otrzymują swoje należności (okres udzielanego kredytu plus opóźnienie w jego spłacie) po zbliżonym terminie, niezależnie od miejsca, gdzie mają odbiorców (średnio: 70-80 dni).
Pogłębiają się różnice między Polską… w 2009 a 2012 roku
Było już lepiej: w ciągu trzech lat okres spływu należności wydłużył się średnio o tydzień. Trzeba jednak zaznaczyć, że obecnie okres spływu należności dla firm jest dłuższy niż miało to miejsce w 2009 roku. Trzy lata temu przedsiębiorstwa otrzymywały pieniądze zależnie od województwa po 60-70 dniach (gros przypadków). Obecnie tylko w województwie łódzkim i kujawsko pomorskim przedsiębiorcy dostają swoje należności szybciej niż po 10 tygodniach (odpowiednio: średnio po 67 i 66 dniach). Tymczasem trzy lata temu w czterech województwach okres oczekiwania na należności był krótszy niż 60 dni. Nie wszędzie zmiany były równie duże (np. dolnośląskie - tylko dwa dni), ale średnia skala zmian robi jednak wrażenie, oddając skalę spowolnienia obiegu pieniądza pomiędzy przedsiębiorstwami.
fot. mat. prasowe
Średni okres oczekiwania na należności (dni) wg. miejsca odbiorcy
Polska północno-zachodnia jest jednak w większym stopniu zagrożona opóźnieniami płatności
Oprócz analizy terminowości w regulowaniu należności przez przedsiębiorstwa z poszczególnych województw porównać można także wartość należności znacznie opóźnionych (de facto strat). Wspomniany wcześniej krótszy okres udzielanego odbiorcom kredytu skutkować może niższą wartością należności spłacanych na bieżąco w województwach północno-zachodnich… jednak przy znacznie opóźnionych płatnościach (5-6 miesięcy od sprzedaży) warunki sprzedaży nie są już tego przyczyną. Większa średnio wartość trudnych długów w tych regionach jest pochodną kondycji finansowej odbiorców, zatem dążenie sprzedających do minimalizowania ryzyka – skracanie przez nich terminów płatności jest uzasadnione. Z analiz ekspertów Euler Hermes wynika, że nie przekłada się to jednak na szybszy spływ pieniędzy…
fot. mat. prasowe
Wartość należności spłacanych w termininie/znacznie opóźnionych
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)