Polska gospodarka a recykling metali
2012-03-30 11:05
Przeczytaj także: Niechciany recykling metali
fot. mat. prasowe
Import i eksport odpadów i złomów miedzi Polski do krajów UE 2003-2011
W związku ze zwiększaniem przerobu odpadów i złomów miedzi przez KGHM Polska Miedź S.A. do Polski coraz więcej trafia odpadów i złomów miedzi. Import z krajów Unii Europejskiej tychże złomów od 2003 roku zwiększył się 4-krotnie. W tym samym czasie eksport ilościowy zwiększył się jedynie o 60%.
fot. mat. prasowe
Import i eksport odpadów i złomów miedzi Polski do krajów UE 2003-2011
Znaczny wzrost cen miedzi w ostatnich latach spowodował, że eksport miedzi do krajów Unii Europejskiej w ujęciu wartościowym zwiększył się od 2003 roku o 350%. Korzystny bilans handlowy w obrocie odpadami i złomem miedzi Polski z krajami Unii Europejskiej w 2010 roku wyniósł prawie 150 mln EUR. Eksport odpadów i złomów miedzi do krajów z poza Unii Europejskiej w 2010 roku stanowił jedynie 9% całości eksportu. Eksport odpadów i złomów miedzi do Chin w 2010 roku stanowił jedynie 5.8% całości eksportu. Największym odbiorcą odpadów i złomów miedzi z Polski są Niemcy (55% całości eksportu). Następnymi największymi odbiorami są: Włochy (9%), Słowacja (7%), Czechy (4%).
Sektor recyklingu a miejsca pracy
Według European Environment Agency sektor recyklingu jest istotną branżą ze względu na kreowanie nowych miejsc pracy dla pracowników o różnym poziomie umiejętności . Branża recyklingu tworzy miejsca pracy zarówno dla pracowników o niskich umiejętnościach jak i dla bardzo dobrze wykształconych.
fot. mat. prasowe
Wzrost zatrudnienia w przemyśle surowców wtórnych w Unii Europejskiej
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)