Polska gospodarka a recykling metali
2012-03-30 11:05
Przeczytaj także: Niechciany recykling metali
Od 2000 roku w krajach Unii Europejskiej regularnie zwiększa się zatrudnienie w sektorze recyklingu w relacji do liczby ludności. W 2000 roku 422 osoby pracowało w sektorze recyklingu na 1 mln mieszkańców, podczas gdy w 2007 roku już 611 osób.
W 2000 roku w krajach Unii Europejskiej w przemyśle ekologicznym pracowało 2 mln osób, w 2004 – 2.8 mln osób, a w 2008 około 3.4 mln osób.
fot. mat. prasowe
Wzrost zatrudnienia w krajach UE w sektorach przemysłu ekologicznego 2000 - 2008
Między 2000 a 2008 rokiem zatrudnienie w przemyśle ekologicznym zwiększało się średnio o 7%, a w sektorze recyklingu surowców wtórnych zwiększało się średnio o 10%. Według danych Ecorys w 2008 roku w recyklingu surowców wtórnych w krajach Unii Europejskiej pracowało około 500 tys. osób ( 15% przemysłu ekologicznego).
Podsumowanie
Odpady i złom metali odgrywają bardzo istotną rolę w rozwoju przemysłu. Mając tego świadomość w niektórych krajach ta istotność ma także odzwierciedlenie w wieloletnich planach gospodarczych (Chiny). Wieloletnie plany rozwoju zakładają zwiększenie poziomów recyklingu we własnym kraju, a także ułatwienie importu złomów z zagranicy. Niektóre kraje decydują się nawet na wprowadzenie ograniczeń w wywozie złomów w postaci ceł lub innych barier. Takie ograniczenia wprowadzone zostały przez Chiny, Rosję, Ukrainę. Polska wchodząc do Unii Europejskiej zobowiązała się do ograniczenia importu odpadów i złomów metali do końca 2012 roku. Decyzja o wprowadzeniu barier (odpowiednie pozwolenia) w imporcie odpadów i złomów metali podjęta była wbrew trendowi, który dominował i dominuje w gospodarkach rozwiniętych jak i tych najszybciej rozwijających się (Chiny, Indie, Turcja). Dominujący trend opiera się na nacisku na jak największe wykorzystanie surowców wtórnych w procesach przemysłowych. Wykorzystanie odpadów i złomów miedzi w polskim przemyśle pozwala zwiększyć zyski polskiego przemysłu o co najmniej 50 mln USD. Dzięki wykorzystaniu surowców wtórnych przemysł polski może być konkurencyjny do przemysłu dalekowschodniego jak i innych krajów Unii Europejskiej.
Bibliografia:
- Copper Development Association Inc., 2011, “The U.S. Copper-base Scrap Industry And Its By-products - 2010”
- ECORYS Research and Consulting, 2011, “Competitiveness of the EU Non-ferrous Metals Industries”
- EEA, 2011, „Earnings, Jobs and Innovation: The Role of Recycling in a Green Economy”
- Sibley, S., 2011, “Overview of Flow Studies for Recycling Metal Commodities in the United States”
- United Nations Environment Programme, 2011, „Recycling Rates of Metals”
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)