Systemy operacyjne mało bezpieczne
2012-03-25 00:15
Fałszywa aplikacja antywirusowa © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Urządzenia przenośne a ataki hakerskie
Każdy system można zaatakowaćJeszcze kilka lat temu praktycznie wszystkie szkodliwe programy powstawały z myślą o systemach Windows. Początkowo były to wirusy mające na celu uprzykrzyć życie użytkownikowi. Cyberprzestępcy błyskawicznie zdali sobie jednak sprawę, że jest to wielomiliardowy rynek, który zasypany szkodliwym oprogramowaniem może przynosić spore dochody. Mało kto przypuszczał wtedy, że systemy takie jak Mac OS X, ówcześnie uznawane za "wirusoodporne" potrzebować będą ochrony antywirusowej. Szkodliwy kod miał być problemem użytkowników Windowsa. Nie minęło wiele lat, a sytuacja na rynku zagrożeń diametralnie się zmieniła... Obecnie platforma Mac OS X jest także zagrożona szkodliwym oprogramowaniem i coraz częściej notuje się przypadki infekowania tych systemów. Użytkownicy systemu spod znaku jabłka notują między innymi infekcje fałszywymi programami antywirusowymi, które nie mają żadnych właściwości zabezpieczających i pokazują fałszywe wyniki skanowania dysku. Wszystko po to, by nakłonić użytkownika do wykupienia pełnej licencji na aplikację, która nie robi nic poza wyświetlaniem reklam. W drugiej połowie 2011 r. nasi analitycy wykryli wiele fałszywych programów zabezpieczających o nazwach takich jak MacDefender, MacSecurity czy MacProtector.
fot. mat. prasowe
Fałszywa aplikacja antywirusowa
Od kiedy udziały Apple w segmencie systemów operacyjnych zwiększyły się, wzrosła także liczba wirusów i koni trojańskich pisanych dla systemu Mac OS X. Niestety, nic nie wskazuje na zmianę tego trendu, szkodliwy kod nie jest już problemem wyłącznie użytkowników Windowsa. Ale co z systemami mobilnymi?
Popularność nie musi iść w parze z zagrożeniami...
W przypadku infekowania szkodliwym oprogramowaniem mobilnych systemów operacyjnych, w odróżnieniu od platform tradycyjnych, cyberprzestępcy nie kierują się wyłącznie popularnością systemu. Wydawać by się mogło, że udział danego OS-a w rynku jest najważniejszą kwestią. W końcu dla systemu Windows, który jest najpopularniejszą platformą, pisanych jest nieporównywalnie więcej szkodliwego oprogramowania, niż dla Linuksa czy systemu Mac OS X.
fot. mat. prasowe
Popularność mobilnych systemów operacyjnych (styczeń - luty 2012)
Powyższy fakt nie znajduje jednak odzwierciedlenia wśród systemów mobilnych. Zgodnie z poniższym wykresem, trzy najpopularniejsze obecnie systemy operacyjne to Symbian, iOS oraz Android. Mimo to, zagrożenia dla iOS-a praktycznie nie istnieją, o czym możemy się przekonać analizując drugi wykres.
fot. mat. prasowe
Ilość mobilnego szkodliwego oprogramowania
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)