eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetSystemy operacyjne mało bezpieczne

Systemy operacyjne mało bezpieczne

2012-03-25 00:15

Przeczytaj także: Urządzenia przenośne a ataki hakerskie


Gdyby kierować się wspomnianą wcześniej zasadą, iOS, który zajmuje drugie miejsce w rankingach popularności, powinien być jednym z najczęściej infekowanym systemów mobilnych. Tak jednak nie jest. Wszystko z powodu polityki prowadzonej przez firmę Apple, twórcę iOS-a. Aplikacje dla tej platformy można pobierać jedynie z oficjalnego sklepu - AppStore. Zanim cokolwiek się tam znajdzie, musi zostać zatwierdzone przez Apple, dzięki czemu nie ma mowy o wprowadzeniu szkodliwego kodu do sklepu z aplikacjami. Dodatkowo iOS jest systemem zamkniętym, co oznacza, że użytkownik nie ma praw administratora. Sprawia to, że użytkownik nie ma możliwości ingerować w system operacyjny. Na ataki narażone są jedynie platformy iOS poddane procesowi "jailbreaku", który polega na nieautoryzowanym nadaniu uprawnień administratora. Dzięki temu możliwe staje się instalowanie programów spoza sklepu Apple, a tym samym nieświadome pobranie szkodliwego kodu.

Na dzień dzisiejszy, największy wzrost zagrożeń notuje się dla systemu Android. Mimo że Google, producent Androida, także posiada własny sklep z aplikacjami (Google Play, zwany dawniej Android Marketem), trafiające tak programu niekiedy okazywały się być trojanami. Rozwiązaniem tego problemu może się okazać usługa Bouncer wprowadzona przez Google. Ma ona skanować aplikacje w poszukiwaniu złośliwego kodu, jednak nie wiadomo jak tego typu rozwiązanie poradzi sobie w rzeczywistości i na ile skuteczny okaże się skaner zaimplementowany w Bouncerze. Ponadto, usługa ta nie blokuje drogi szkodliwym aplikacjom instalowanym poza Android Marketem. Wiele osób instaluje programy z nieoficjalnych źródeł, co może stać się przyczyną infekcji telefonu.

Przykładem szkodliwej aplikacji instalowanej poza Android Marketem jest program mający w założeniu monitorować aktywność SMS-ową użytkownika. Po zainstalowaniu w menu systemu można było zobaczyć ikonę "SuiConFo".

fot. mat. prasowe

Przykład szkodliwej aplikacji

Przykład szkodliwej aplikacji SuiConFo napisanej dla systemu Android


Uruchomienie programu powodowało wysłanie czterech SMS-ów na numery o podwyższonej opłacie. Po uruchomieniu aplikacji, użytkownik był informowany o braku kompatybilności z zainstalowaną wersją systemu operacyjnego, podczas gdy w rzeczywistości wysyłane były SMS-y.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: