Europejczycy a problem wody
2012-03-23 11:40
Przeczytaj także: Czy dostęp do wody jest już przywilejem?
Chociaż obywatele podejmują niewielkie indywidualne kroki w celu oszczędzania i ochrony wody, poprzez np. ograniczenie ilości zużywanej wody lub stosowanie mniejszej ilości pestycydów w ogrodach, 61 proc. respondentów uważa, że działania te nie są wystarczające dla ochrony zasobów wodnych. Obywatele chcą lepiej chronić zasoby wodne i dysponować informacjami potrzebnymi w tym celu.
Uważają jednak, że w celu rozwiązania problemów związanych z wodą konieczne jest wprowadzenie większych kar dla podmiotów zanieczyszczających, bardziej sprawiedliwej polityki cenowej lub zachęt finansowych (ulg podatkowych lub dopłat). Większość obywateli poparła ustalanie cen wody w oparciu o zużycie objętościowe, a także zgadza się, że ceny powinny rosnąć w miarę narastania skutków dla środowiska.
Silne poparcie dla działań na szczeblu UE
73 proc. Europejczyków uważa, że UE powinna zaproponować dodatkowe środki w celu rozwiązania problemów związanych z wodą w Europie. Tendencja ta potwierdza się na całym kontynencie: większość obywateli we wszystkich państwach członkowskich jest przekonana, że kwestię tę należy rozwiązać na poziomie unijnym. Za takim podejściem opowiada się od 55 proc. respondentów w Estonii i 56 proc. w Wielkiej Brytanii po 81 proc. na Słowacji i w Niemczech. Europejczycy sądzą, że środki te powinny skupić się na zanieczyszczeniu wody przez przemysł (69 proc. respondentów) i rolnictwo (39 proc.), nadmiernym zużyciu wody (30 proc.), powodziach i suszach (24 proc.).
Plan dotyczący polityki wodnej
Powyższe kwestie będą przedmiotem rozważań w przygotowanym przez Komisję Europejską planie dotyczącym ochrony zasobów wody w Europie, który powstanie w listopadzie 2012 r. W planie tym określone zostaną obecne niedociągnięcia i przyszłe priorytety oraz zaproponowane zostaną środki mające regulować rozwój polityki wodnej do 2020 r. Podstawę planu będzie stanowić analiza łącząca modelowanie gospodarcze i klimatyczne do 2050 r.
Informacje o badaniu
Sondaż przeprowadzono w 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej w dniach od 5 do 7 marca 2012 r. W imieniu Komisji Europejskiej przeprowadzono rozmowy w języku macierzystym z około 25524 respondentami reprezentującymi różne grupy społeczne i demograficzne.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)