Ceny Internetu stacjonarnego III 2012
2012-03-24 00:11
Przeczytaj także: Ceny dostępu do Internetu: Polska a UE
Oferty dla klientów biznesowych
Wśród ofert dostępu do Internetu o przepustowości 2 Mbps najkorzystniejszą posiada Telefonia Dialog w opcji 24 miesięcznej. Najtańszy dostęp do Internetu o przepustowości 4 Mbps oferuje Vectra w opcji 24 miesięcznej umowy. W obu tych prędkościach najdroższą ofertę posiada Telekomunikacja Polska. Na cenę tę wpływa wysoki koszt abonamentu i aktywacji oraz opłata za utrzymanie łącza telefonicznego (29,24 PLN).
Najdroższy dostęp do Internetu o przepustowości 6 Mbps oferuje PTK Centertel w opcji 12 miesięcznej, zaś najtańszą usługę posiada Netia w opcji 24 miesięcznej. Wielu operatorów w swojej ofercie dla biznesu nie posiada opcji 12 miesięcznych. PTC i PTK Centertel usługę oferują za pośrednictwem infrastruktury TP, w związku z czym do opłaty dochodzi koszt utrzymania łącza.
Oferty operatorów w sieciach stacjonarnych Internetu o szybkości od 10 Mbps do 30 Mbps
Oferty dla klientów indywidualnych
W przypadku wariantu Internetu 10 Mbps najdroższą usługę posiada Telekomunikacja Polska w ofercie 12 miesięcznej, operatorzy działający na jej infrastrukturze (Etop, PTC i PTK Centertel w wariantach 12 miesięcznych) oraz Bydgoska Telewizja Kablowa „Gawex” w umowie 12 miesięcznej.
Najtańszą ofertę w tym przedziale posiadają operatorzy telewizji kablowych (UPC, Stream Communications w opcjach 24 miesięcznych) oraz TK Telekom, który świadczy swoją usługę na własnej infrastrukturze.
W zakresie dostępu do Internetu o szybkości 16 Mbps najdroższa jest propozycja Petrusa w umowie 12 miesięcznej. Najtańszą usługą o tej prędkości jest oferta Vectry w opcji 24 miesięcznej.
Etop, PTC i PTK Centertel usługę oferują za pośrednictwem infrastruktury TP, w związku z czym do opłaty dochodzi koszt utrzymania łącza.
Najtańszy Internet 20 Mbps posiadają TVK Elpos i Netia w opcjach 24 miesięcznych, najdroższą ofertą natomiast dysponują operatorzy działający na łączach TP (Etop w umowie 24 miesięcznej, PTC i PTK Centertel w opcjach 12 miesięcznych) oraz Telekomunikacja Polska (wariant 12 miesięczny).
Wśród usług Internetu o szybkości 24 Mbps najkorzystniejsza jest usługa Vectry w umowie 24 miesięcznej.
Etop, PTC i PTK Centertel usługę oferują za pośrednictwem infrastruktury TP, w związku z czym do opłaty dochodzi koszt utrzymania łącza.
Oferty dla klientów biznesowych
Spośród przedstawionych wyżej ofert najmniej korzystną jest propozycja Telekomunikacji Polskiej w umowie na 12 miesięcy dotycząca prędkości 15 Mbps. Usługa ta jest czterokrotnie wyższa od pozostałych ofert prezentowanych w tym przedziale. Na tak wysoki koszt składa się wysoka cena abonamentu i instalacji, a także opłata za utrzymanie łącza.
fot. mat. prasowe
Średni miesięczny koszt usług 10, 15, 16 oraz 20 Mbps z modemem kablowym, biznes
W zakresie dostępu do Internetu o szybkości 16 Mbps najkorzystniejsza cenowo jest usługa Vectry w umowie na 24 miesiące.
Najtańszy Internet 20 Mbps oferuje Netia (okres 24 miesięczny), zbliżoną cenę posiada również UPC w opcji 24 miesięcznej.
PTC i PTK Centertel usługę oferują za pośrednictwem infrastruktury TP, w związku z czym do opłaty dochodzi koszt utrzymania łącza.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)