Najlepsze zawody na 2012 rok
2012-03-27 14:00
Przeczytaj także: Najbardziej poszukiwani pracownicy 2012
Ranking ilustruje obraz przemian typowy dla wysoko rozwiniętych krajów i jasno wskazuje, że w nadchodzących miesiącach, a według prognoz, również latach, największą popularnością będą się cieszyły zawody skupione wokół branży technologicznej i medycznej. Choć lista opracowana została na gruncie gospodarki Stanów Zjednoczonych, wyznaczone przez nią tendencje zauważalne są również na europejskich rynkach pracy, w tym naszym rodzimym, polskim.Społeczeństwa w krajach wysoko rozwiniętych generują obecnie coraz więcej potrzeb wynikających po pierwsze z rozwoju technologicznego, po drugie ze stale poprawiających się warunków bytowych. Dlatego właśnie w swoim raporcie „The Best Jobs of 2012”, portal US News & World Report wskazuje na zawody związane z tymi sektorami. Kto otrzyma najlepsze oferty zarobków i rozwoju zawodowego? Będą to z jednej strony specjaliści z branży IT, tacy jak: programiści, analitycy systemów komputerowych, web developerzy, administratorzy baz danych, twórcy oprogramowań. Z drugiej zaś strony największe szanse na rynku pracy będą mieć wykwalifikowani opiekuni medyczni, tacy jak: zawodowi terapeuci i fizjoterapeuci, asystenci medyczni, farmaceuci i pielęgniarze, zwłaszcza ci do opieki prywatnej.
Od pewnego już czasu w branży IT zauważalnie wzrasta zapotrzebowanie na nowych pracowników. W internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl, znajduje się w chwili obecnej ponad 2500 ofert dla pracowników IT różnych szczebli – to niemal 15% wszystkich ogłoszeń gromadzonych przez infoPraca.pl. Od aplikujących wymagana jest znajomość języków programowania, głównie Java, PHP, JavaScript, C, C++, SQL, HTML, CSS, często wyższe wykształcenie kierunkowe, wcześniejsze doświadczenie w wybranym zawodzie, a także umiejętność kreatywnego i analitycznego myślenia.
- Pracy dla programistów i analityków wciąż przybywa i będzie przybywało – stwierdza Beata Szilf-Nitka, dyrektor zarządzający internetowej giełdy pracy infoPraca.pl. – To wciąż świeży obszar rynku pracy, który rozwija się bardzo szybko. Szybciej, niż przybywa nam specjalistów, choć kierunkowe uczelnie wyższe są coraz mocniej oblegane przez młodych, zdolnych ludzi pragnących kształcić się w branży technologicznej. Jednak nie tylko przyszli pracownicy muszą dbać o swoją konkurencyjność. To zadanie stoi także przed pracodawcami. Specjaliści IT są poszukiwani na całym świecie, dlatego polscy pracodawcy muszą gwarantować atrakcyjne warunki zatrudnienia – w przeciwnym wypadku rodzimego programistę łatwo jest stracić na rzecz zagranicznej firmy.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)