Styl życia wpływa na stan zdrowia
2012-03-30 00:12
Globalna karta oceny samopoczucia © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Polacy 50+ a aktywny tryb życia
Świadomość kontroliKonsumenci mają zaskakująco duże poczucie kontroli nad różnymi zaburzeniami zdrowia, choć jest ono uzależnione od rodzaju i specyfiki choroby. Respondentów biorących udział w badaniu poproszono o określenie w skali od 1 do 5, jak duży wpływ mają na to, czy rozwinie się u nich bądź nie jeden z powszechnych stanów chorobowych.
fot. mat. prasowe
Globalna karta oceny samopoczucia
Zaburzeniami, nad którymi Polacy mają poczucie największej kontroli, są otyłość i choroby przenoszone drogą płciową – w odniesieniu do obu tych schorzeń kolejno 75% i 73% ankietowanych przyznało ocenę 5 lub 4 punktów. Jednak nawet w przypadku tych stanów, w znacznej mierze uwarunkowanych zachowaniem, odpowiednio aż 13% i 16% ankietowanych miało poczucie, że są one całkowicie niezależne od ich woli, co sugeruje, że w przybliżeniu co 6. konsument może nie tylko negować możliwość uchronienia się przed tymi chorobami, ale także zrzekać się odpowiedzialności za walkę z nimi.
fot. mat. prasowe
Poczucie kontroli nad chorobą
Poczucie odpowiedzialności
Badani dostrzegają zależność między osobistą odpowiedzialnością za swój stan a zdrowiem publicznym. Przejawia się to m.in. akceptacją faktu, że szczepienia u dzieci są niezbędne nie tylko w celu ochrony przed zakażeniami, ale także dla zmniejszenia ogólnej częstości występowania groźnych chorób.
Drugim aspektem trendu jest większe przyzwolenie na „wyciąganie konsekwencji wobec osób naruszających zasady zdrowego trybu życia: prawie 4 na 10 ankietowanych uważa, że od pracodawców nie powinno się wymagać finansowania ubezpieczeń zdrowotnych osobom palącym papierosy. Większa odpowiedzialność wiąże się także z tym, że opieka zdrowotna przechodzi do rąk samych zainteresowanych. Istnieje teraz ogromna szansa dla marek, które lepiej wyposażą konsumentów w narzędzia strzegące ich przed chorobami i poprawiające samopoczucie.
fot. mat. prasowe
Czy pozytywne myślenie może przyczyniać się do odzyskania zdrowia?
Ludzie poszukują nowych sposobów ochrony i poprawy pracy mózgu, ponieważ ich zdaniem sprawnie działający umysł jest warunkiem dobrego zdrowia. Zaskakujące jest to, że spośród 14 czynników, które ogólnie zostały uznane za korzystne dla mózgu, wszystkie poza jednym, tj. internetowymi sieciami społecznościowymi, to czynniki ponadczasowe, niezwiązane z technologią, czyli sen, seks, aktywność fizyczna i intelektualna. Wśród czynników negatywnych najczęściej wskazywano złą dietę, złość, alkohol i stresująca pracę. Co 2. polski ankietowany wierzy, iż większość chorób ma do pewnego stopnia charakter psychosomatyczny – innymi słowy, że wszystko zaczyna się w głowie.
Jakość żywności
Choć globalna świadomość konsumentów co do wpływu żywności na zdrowie jest wysoka (w Polsce zdaje sobie z tego sprawę aż 69% badanych), niepokojącym zjawiskiem jest to, że jedynie 37% z nich wierzy, iż przemysł spożywczy dostarcza zdrowej żywności (w Polsce jeszcze mniej, bo 21%).
fot. mat. prasowe
Zaufanie do żywności
Najmniejsze zaufanie deklarują mieszkańcy najbardziej rozwiniętych krajów. Aż 1/3 badanych nie ma zdania na temat zaufania wobec dostawców żywności. Wskazuje to na pilną potrzebę z jednej strony edukowania społeczeństwa w zakresie zdrowej diety, z drugiej zobligowania producentów i dystrybutorów artykułów spożywczych do przedstawiania rzetelnych informacji co do składu i jakości oferowanych przez nich produktów. Co więcej, konsumenci oczekują od firm także pomocy w dążeniu do zdrowia i dobrego samopoczucia.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)